niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkSpotkanie ze Zbigniewem Bródką w konsulacie generalnym RP

Spotkanie ze Zbigniewem Bródką w konsulacie generalnym RP

W piątek, 7 czerwca, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Bródką, mistrzem olimpijskim z Soczi w łyżwiarstwie szybkim, a także zawodowym strażakiem. Wydarzenie zgromadziło kilkudziesięcioosobową publiczność, wśród której znalazło się wielu byłych sportowców.

Rozmowę ze Zbigniewem Bródką (z lewej) prowadził Rafał Wróbel

Decydowały sekundy

Na wstępie obecnych powitał wicekonsul Mateusz Dębowicz, a rozmowę z polskim mistrzem olimpijskim poprowadził Rafał Wróbel, przyjaciel olimpijczyka, a także zawodowy strażak. Spotkanie, które odbyło się w 10. rocznicę zdobycia przez Zbigniewa Bródkę złotego medalu podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, było doskonałą okazja do wspomnień związanych z tym ogromnym sukcesem polskiego sportu. Zebrani obejrzeli na ekranie pamiętne chwile z biegu panczenistów na 1500 metrów, kiedy to Polak uzyskując czas 1.45,006 okazał się lepszy o zaledwie 0,003 sekundy od drugiego na finiszu Holendra Koena Verweija.

Od lewej: Zbigniew Bródka, prezes PASA Andrzej Krygowski, Rafał Wróbel

Cieszę się, że jestem znowu w Nowym Jorku po dekadzie – powiedział Zbigniew Bródka, któremu podczas spotkania w konsulacie towarzyszyły córki: Gabrysia i Amelka. – Ciężko po 10 latach dokładnie odtworzyć emocje, które towarzyszyły mi w tamtych chwilach, jednak ciągle mam ciarki na plecach, jak oglądam powtórkę tego biegu. Byłem wtedy oczywiście dobrze przygotowany, ale też miałem wiele szczęścia. Trzy tysięczne sekundy to 4 cm, czyli dość kosmiczny wynik – dodał mistrz, który dzieląc się sportowymi wspomnieniami wiele miejsca w swoich opowieściach poświęcił również pasji ratowania ludzi. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że Zbigniew Bródka od wielu lat jest także strażakiem Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Powiatowej w Łowiczu, gdzie obecnie w stopniu kapitana pełni funkcję zastępcy zmiany. Swoją pracę rozpoczął po zakończonych igrzyskach w Vancouver w 2010 roku i przez lata umiejętnie godził zawód strażaka z zawodowym uprawianiem sportu. A jest to duża sztuka, która udaje się nielicznym.

Mistrz chętnie pozował do zdjęć i odpowiadał na pytania publiczności

Panczenista i… strażak

Nie ukrywam, że straż była od zawsze w moje głowie – powiedział Zbigniew Bródka. – Lubię pomagać ludziom i czuć się potrzebnym. Przygotowując się do igrzysk w Soczi w 2014 roku nie mogłem zostawić chłopaków, którzy przez lata mnie wspierali – dodał.  

Na końcu spotkania goście mieli okazję zadać polskiemu sportowcowi pytania dotyczące zarówno kariery, jak i życia prywatnego. Chętni mogli także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z mistrzem, nabyć jego książkę, a także obejrzeć zdobyte w Soczi medale (polscy panczeniści zdobyli również brązowy medal drużynowo).

Od lat marzyliśmy jako stowarzyszenie, abyśmy mogli organizować spotkania z polskimi olimpijczykami przyjeżdżającymi do Stanów Zjednoczonych właśnie tutaj w konsulacie, czyli w miejscu, które jest do tego wręcz stworzone – powiedział Andrzej Krygowski, prezes Polish American Sports Association (PASA), które wspólnie z konsulatem było organizatorem piątkowego wydarzenia. – Po raz pierwszy udała się ta sztuka, za co dziękuję władzom polskiej placówki. Zbigniew Bródka to niezwykła postać. Reprezentuje niesamowite wartości jako człowiek oraz sportowiec i jest ogromnym przykładem do naśladowania dla wielu młodych ludzi. Mam nadzieję, że Polska będzie miała więcej takich mistrzów olimpijskich jak Zbyszek. Przede wszystkim takich mistrzów charakteru – podkreślił prezes.

W niedzielę, 9 czerwca, Zbigniew Bródka, był uczestnikiem tradycyjnego biegu na dystansie 5 kilometrów – Polonia 5K Run. 10. Jubileuszowa edycja tej organizowanej przez PASA imprezy odbyła się w Linden w New Jersey. Polski mistrz olimpijski uczestniczył w pierwszym Polonia 5K Run w 2014 roku.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -