niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkSpotkanie z malarką Magdaleną Zawadzką w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

Spotkanie z malarką Magdaleną Zawadzką w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

W czwartek, 23 lutego, w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie odbyło się kameralne spotkanie ze znaną polonijną malarką naiwną Magdaleną (Maleną) Zawadzką. Uczestników spotkania przywitała Agnieszka Granatowska – dyrektor wykonawczy CPS, natomiast całe wydarzenie poprowadził redaktor Andrzej Józef Dąbrowski.

Fot. Archiwum CPS
Fot. Archiwum CPS

Goście mogli podziwiać prace artystki, wyświetlony został też film o jej twórczości i historii życia, stworzony przez reż. Mariusza Brożka pt. „Świat Magdaleny Maleny Zawadzkiej”.

Fot. Archiwum CPS

Magdalena Zawadzka studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Warszawy, gdzie skoncentrowała się na malowaniu tkanin dekoracyjnych. Kolejnym przystankiem w życiu artystki był Rzym, gdzie malarka dołączyła do grupy artystów Cento Pittori a via Margutta. Podczas pobytu w Rzymie rozwinęła „naiwny” styl malarstwa, styl, który przyjęła jako własny, przedstawiając swoje ulubione tematy – sceny natury ze zwierzętami, ptakami i czasami ludźmi.

Jej kolejnym i ostatnim przystankiem we Włoszech była Genua. W 1975 roku przeniosła się do Sao Paolo w Brazylii, gdzie jej styl malarski odzwierciedlał egzotyczną naturę brazylijskich krajobrazów. W 1997 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku i zastosowała swój niepowtarzalny styl do barwnych portretów miasta. Nadal maluje, wystawia i aktywnie udziela się w środowisku polonijnym. Magdalena Zawadzka wystawiała swoje obrazy na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w: USA, Brazylii, Włoszech, Polsce, Francji, Kanadzie, Danii i Japonii.

CPS
opr. WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -