30 marca w Warszawie premier Polski Mateusz Morawiecki spotkał się z Dmytrem Kułebą, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy. Tematem rozmowy były m.in. ukraińsko-rosyjskie negocjacje, aktualna sytuacja aktualna humanitarna i wojskowa w Ukrainie oraz dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych. Podczas spotkania omówiono także wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce oraz skutki dotychczasowych i możliwych inicjatyw wsparcia Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji.
Premier Morawiecki podkreślił, że od momentu rosyjskiej napaści Polska aktywnie angażuje się w pomoc dotkniętej wojną Ukrainie. – Zapewnienie i propagowanie międzynarodowego wsparcia oraz niezbędnej pomocy jest naszym najwyższym priorytetem – stwierdził, dodając, że stanowisko polskiego rządu zawsze było jasne: „Ukraina jako suwerenne państwo ma prawo decydować o swojej przyszłości, w tym o realizacji swoich euroatlantyckich aspiracji”.
Podczas spotkania szefa rządu z ministrem Kułebą omówiono także kwestię oczekiwań władz ukraińskich w odniesieniu do międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, w tym stosunków z NATO i UE. Chociaż reakcja UE na wojnę jest bezprecedensowa, polski rząd jest zdania, że pozostaje ona nadal niewystarczająca. – Dlatego wywieramy zwiększoną presję na państwa członkowskie UE, aby nadal przyjmowały kolejne pakiety sankcji dotyczące większości sektorów rosyjskiej gospodarki – tłumaczył Morawiecki.
Podczas spotkania poruszono też temat powojennej odbudowy Ukrainy. Premier Polski zapewnił Kułebę, że analizowane są środki umożliwiające pociągnięcie Rosji do finansowej odpowiedzialności za wszystkie koszty i szkody wyrządzone Ukrainie podczas wojny.
Warto podkreślić, że polskie władze pozostają w stałym kontakcie z ukraińską administracją w celu konsultacji bieżących potrzeb humanitarnych. – Zdecydowanie potępiamy celowe działania Rosji prowadzące do katastrofy humanitarnej w Ukrainie. To świadome naruszanie podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego – stanowczo stwierdził premier Polski. – Każdy dzień konfliktu przynosi zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie. Barbarzyńskie ataki na szpitale, szkoły oraz miejsca schronienia dla kobiet i dzieci muszą być postrzegane nie tylko jako pogwałcenie prawa międzynarodowego, ale jako działania przeciwko uniwersalnym zasadom naszej cywilizacji – dodał.
Zapewnił także o gotowości Polski, by ułatwić Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Ponadto w Polsce uruchomiono Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina, które zbiera m.in. świadectwa uchodźców.
WEM