W dniach 10-12 lutego w Miami na Florydzie odbyła się kolejna edycja Kongresu 60 Milionów – wydarzenia mającego na celu integrację polskich środowisk biznesowych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W trzydniowym zjeździe uczestniczyli przedstawiciele Polonii z całego świata, w tym oczywiście z USA.
Globalna współpraca
Kongres służy nawiązywaniu relacji biznesowych pomiędzy polskimi, polonijnymi oraz międzynarodowymi przedsiębiorcami w krajach, w których się odbywa. Przyjęta nazwa – Kongres 60 Milionów – odwołuje się do szacunkowej liczby Polek i Polaków rozsianych po całym globie: ok. 40 milionów mieszkających w Polsce i 20 milionów za granicą. Idea kongresu narodziła się na linii Rzeszów-Nowy Jork w głowach trzech osób: Kamila Szymańskiego, Zbigniewa Klonowskiego i Grzegorza Fryca i urosła do rangi Kongresu jako cyklicznego forum tworzącego pole do współpracy i działań biznesowych osób czujących więź z Polską. Po raz pierwszy Kongres odbył się w Miami w 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tego czasu zorganizowano kilkanaście jego edycji, m.in. w Londynie, Rzeszowie, Berlinie, Nowym Jorku i Buffalo. Nawet pandemia nie przerwała inicjatywy – w trakcie lockdawnu, gdy podróżowanie było utrudnione lub wręcz niemożliwe, odbyła się wirtualna edycja Kongresu, podtrzymująca tradycję polonijnych spotkań.
Prelekcje i networking
Kongres wykorzystuje narzędzia w postaci organizacji spotkań o charakterze networkingowym, wystaw produktów, ekspozycji partnerów oraz paneli dyskusyjnych. Najważniejszą częścią wydarzenia zawsze jest cykl paneli, podczas których uczestnicy dzielą się swoimi zawodowymi doświadczeniami. Tak było i tym razem. Wśród prelegentów i uczestników paneli dyskusyjnych w Miami znaleźli się m.in.: Rafał Brzoska – prezes InPostu, Stefan Batory – współtwórca platformy Booksy oraz iTaxi, Oskar Kowalski – założyciel Global Incubator, Maciej Kraus – parter Movens Capital, Eva Hussain – CEO Polaron, uznana liderka w dziedzinie tłumaczeń oraz działaczka na rzecz społeczności polskiej i żydowskiej, dr Iwona Korga – dyrektor Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, Beata Drzazga – założycielka i prezes Betamed S.A., Stanisław Mazur – prezes Centrum Medycznego „Medyk”, Rafał Stykowski – prezes RadarSat, Inc., Krzysztof Przybył z Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Rafał Milczarski – prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku, ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski czy prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek. Do Polaków dołączyli przedstawiciele amerykańskiego świata biznesu i polityki, m.in. burmistrz Miami Francis Suarez, były CFO Białego Domu David Feit oraz przedsiębiorca i wizjoner na rynku kryptowalut Alex Lightman. Honorowym patronatem Kongres 60 Milionów objął Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, który był też osobiście obecny na wydarzeniu.
– To jest kongres ludzi sukcesu. Jeżeli ktoś tu przyjechał, to znaczy, że ma poczucie własnego sukcesu i chce się nim dzielić. Dobrze widzieć, że Polacy na świecie są ludźmi sukcesu – mówił polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Brawo, Polonia!
Uczestnicy polonijnego forum mieli okazję wziąć udział także w wydarzeniach towarzyszących – turnieju golfowym czy specjalnym rejsie po zatokach Miami.
Zjazd Polaków z całego świata był świetną okazją do zaprezentowania działalności polskich i polonijnych firm, dzielenia się różnymi inicjatywami i nawiązywania kontaktów, które być może w przyszłości zaowocują w postaci przynoszącej korzyści współpracy. Wydarzenie było szeroko relacjonowane w polskich i polonijnych mediach, zostało zauważone również przez media amerykańskie. Wśród obecnych na Kongresie był też redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec, a egzemplarze gazety cieszyły się sporym zainteresowaniem gości i uczestników.
Kolejny kongres ma się odbyć w maju br. w Chicago.
Joanna Szybiak