W październiku w Massachusetts odbyły się dwa spotkania z Donną Chmarą, autorką książki pt. „Surviving Genocide: Personal Recollections”, która przybliża dramatyczne losy jej rodziny i innych ofiar II wojny światowej.
Pierwsze z tych spotkań miało miejsce 17 października w Elms College w Chicopee, gdzie Donna Chmara najpierw podzieliła się ze słuchaczami swoimi wspomnieniami o deportacji jej rodziny i pobycie w sowieckich obozach pracy. W trakcie wykładu słuchacze mogli poznać historię z perspektywy osoby, która sama i której członkowie rodziny doświadczyli wojny. Tak osobiste świadectwo stanowiło poruszające przeżycie dla obecnych na spotkaniu.
Kolejne spotkanie odbyło się 20 października w Bostonie, zorganizowane przez Polską Fundację Kulturalną. W sali parafialnej kościoła Matki Bożej Częstochowskiej Donna Chmara kontynuowała swoje opowieści o losach swojej rodziny i innych osób, które przetrwały zarówno niemiecką okupację, jak i sowieckie represje. Warto nadmienić, że w książce Chmary opisane są różne historie: o polskiej rodzinie zesłanej na Sybir, katolickim księdzu będącym ofiarą niemieckich eksperymentów medycznych, kobietach pracujących na kazachskich polach oraz młodzieży uczącej się w konspiracyjnych szkołach. Książka zawiera także wprowadzenie autorstwa Normana Daviesa, który podkreśla, że to „opowieść o trudach i triumfie”, oraz wywiad z Czesławem Miłoszem, polskim noblistą.
Oba spotkania były okazją do inspirujących rozmów z autorką i zakończyły się sesjami pytań i odpowiedzi, a także podpisywaniem książek przez Donnę Chmarę.
opr. JS