czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsSolidarni w walce o wolną Polskę

Solidarni w walce o wolną Polskę

W niedzielę, 12 grudnia, w przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w Bostonie odbyły się uroczyste obchody tej rocznicy z udziałem konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego oraz przedstawicieli środowisk polonijnych ze wschodniego wybrzeża USA. Za organizację obchodów odpowiadały Klub Gazety Polskiej w Bostonie wraz z parafią Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie oraz Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z Filadelfii przy wsparciu ze środków KPRM i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Na początku uroczystości żony działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL zapaliły symboliczne światło wolności. Fot. Marcin Bolec

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się okolicznościową mszą św. odprawioną w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Do świątyni wkroczyła procesja z krzyżem, a za procesją uroczyście wprowadzony został sztandar „Solidarności”. Na początku nabożeństwa w imieniu organizatorów przywitano przybyłych gości, w tym konsula generalnego Adriana Kubickiego, wicekonsula Stanisława Starnawskiego oraz działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL i członków NSZZ „Solidarność” internowanych i więzionych w stanie wojennym, w szczególności: Lecha Sobieszka – sygnatariusza Porozumień Sierpniowych w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. i członka Prezydium MKZ NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, Włodzimierza Ilnickiego – aktywnego uczestnika wydarzeń na wybrzeżu w grudniu 1970 r. oraz pozostałych: Mariana Czarneckiego, Kazimierza Szmigla, Kazimierza Kochanowicza, Stefana Buchholtza, Pawła Grzegorczyka, Bolesława Plewa i Wiesława Wierzbowskiego, a także Tadeusza Antoniaka – przewodniczącego Komitetu Obchodów Rocznic Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, p. o. Komendanta Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) i koordynatora Klubów Gazety Polskiej w USA, Macieja Rusińskiego – koordynatora Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie, Jacka Szklarskiego – prezesa Reduty Dobrego Imienia w USA, Marię Paździor Marchwińską – wiceprezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Adama Stępnia z Rodziny Radia Maryja.

W uroczystości udział wzięli konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki (drugi od lewej) i wicekonsul Stanisław Starnawski (pierwszy od lewej). Fot. Marcin Bolec

Po zakończeniu mszy świętej o zabranie głosu poproszony został konsul generalny Adrian Kubicki. Swoje wystąpienie zaczął od poproszenia zebranych o uczczenie minutą ciszy ofiar stanu wojennego, które za dążenie do wolnej Polski zapłaciły najwyższą cenę. Następnie podzielił się ze zgromadzonymi krótką opowieścią o pewnej matce – opozycjonistce, którą milicja aresztowała w trakcie przedświątecznych przygotowań, a dokładnie – gdy przygotowywała dla dzieci anielskie skrzydła do jasełkowego występu. – Te skrzydła są dla mnie symbolem wartości, o które walczyli Polacy. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński mówił: „Non possumus”, co oznaczało niezgodę na rezygnację z tych wartości. A władze komunistyczne w tym ostatnim, desperackim akcie, wprowadzając stan wojenny, próbowały ratować coś, co – biorąc pod uwagę niezłomność Polaków w dążeniu do wolności – nie było do uratowania, próbowała te skrzydła połamać. Ale nie udało się tego zrobić – mówił. – Uważam, że wielkim bohaterstwem było wtedy walczyć i stawiać opór represjom systemu komunistycznego, ale również bohaterstwem było nie utracić tutaj, na obczyźnie, na której tak wiele osób znalazło się nie z własnego wyboru, tej polskiej dumy i na odległość kontynuować walkę o wolną Polskę – stwierdził konsul Kubicki, nawiązując do emigracyjnych losów wielu działaczy „Solidarności”. – Bez poświęcenia tysięcy Polaków tu, w Stanach Zjednoczonych, i bez ich wsparcia dla ruchu „Solidarność” być może ta misja odzyskania wolnej Polski nigdy nie zakończyłaby się sukcesem. Wasz wkład w wolność Polski jest nieoceniony – dodał, zwracając się bezpośrednio do obecnych na uroczystości działaczy. Na zakończenie przypomniał też, że „zagrożenia płyną z różnych stron i nikt tak dobrze jak Polacy nie wie, że wolność nie jest dana raz na zawsze”.

Tadeusz Antoniak. Fot. Marcin Bolec
Lech Sobieszek. Fot. Marcin Bolec
Kazimierz Szmigiel. Fot. Marcin Bolec
Wiesław Wierzbowski. Fot. Marcin Bolec

Następnie głos zabrał Tadeusz Antoniak – przewodniczący Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego i p.o. Komendanta Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) jako jeden ze współorganizatorów uroczystości.

Druga część obchodów, która miała miejsce w Centrum Parafialnym im. św. Jana Pawła II, rozpoczęła się od zaśpiewania hymnów Polski i USA, następnie odmówiono modlitwę za ojczyznę, ofiary stanu wojennego i zmarłych działaczy „Solidarności”, a żony działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL zapaliły symboliczne światło wolności. W dalszej kolejności mówcy zostali poproszeni przez prowadzącą tę część Małgorzatę Bojko o wygłoszenie przygotowanych wcześniej referatów, połączono się też wirtualnie z marszałkiem seniorem min. Antonim Macierewiczem. Podczas uroczystości odczytano też list skierowany do polskich służb mundurowych, które strzegą polskiej granicy w obliczu wojny hybrydowej Łukaszenki.

Ważną częścią obchodów była akademia dla Polonii, w tym recytacje patriotycznych wierszy i koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie i członków chórku „Promyki św. Jana Pawła II”. Część artystyczna moderowana była z ramienia Klubu Gazety Polskiej w Bostonie i gazety „Biały Orzeł” przez Barbarę Bilińską Bolec.

Małgorzata Ostojska Bojko przybliżyła w trakcie uroczystości sylwetki represjonowanych uczestników grudniowych wydarzeń. Byli wśród nich m.in.: Bolesław Plewa – założyciel Solidarności w Przedsiębiorstwie Produkcji Sprzętu Technicznego w Sosnowcu, Andrzej Burghardt – pracownik Politechniki Częstochowskiej, Jerzy Polak – pracownik Zakładów Zbrojeniowych GOMRAD – Ośrodka Badawczo Rozwojowego, Artur Opolski – pracownik Kopalni Węgla Kamiennego Tychy – Lędziny, Zbigniew Palamar – pracownik Huty Katowice Dąbrowa Górnicza, Janusz Kudełko – zatrudniony w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej, Ryszard Maciejowski – pracownik PSS Jasło – przewodniczący Solidarności, Adam Stępień – pracownik Elektromontaż Lublin, działacz Solidarności, uczestnik wieców protestacyjnych, Grzegorz Michalski – pracownik Poznańskich Zakładów Obuwia Poznań, Michał Wroński – Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów, Tadeusz Serafin – pracował w Kombinacie Budownictwa Ogólnego w Sosnowcu, Marian Szacoń – wnuk adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego, pracownik Państwowego Ośrodka Maszynowego w Wierzbicy powiat Chełm, Kazimierz Szmigiel – Fabryka Samochodów Małolitrażowych Bielsko Biała, Marian Czarnecki – Elektrociepłownia Zielona Góra, Wiesław Wierzbowski – pracownik ZUMPE „Unitra-Cemi” w Szczytnie, Grażyna Kalandyk-Mościcki – pracownik obsługi prawnej w Przedsiębiorstwie Transportu Handlu Wewnętrznego w Rzeszowie, delegowana na I Zjazd Krajowy „Solidarności”, Paweł Grzegorczyk – zatrudniony w Fabryce Samochodów Dostawczych „NYSA” Nysa k. Opola, Krzysztof Wiktor Nowak – zatrudniony w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, Artur Opolski – pracownik Kopalni Węgla Kamiennego Tychy – Lędziny, Józef Kulesza – Zakłady Police, działacz Solidarności.

O oprawę artystyczną zadbali uczniowie Szkoły Języka Polskiego w Bostonie i chór dziecięcy „Promyki św. Jana Pawła II”. Fot. Marcin Bolec

Ponadto odbyło się spotkanie z działaczami opozycji w PRL, przywódcami komitetów strajkowych, świadkami wydarzeń sprzed 40 lat, którzy dziś przebywają na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Opowiadali o własnych przeżyciach i represjach, których doświadczyli. Wielu z nich działa na emigracji w organizacjach patriotycznych, np. w Klubach Gazety Polskiej, kontynuując z wielkim zaangażowaniem działalność na rzecz Polonii i Polski.

Marcin Bolec


Organizatorzy obchodów: Klub Gazety Polskiej w Bostonie oraz parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie dziękują lokalnym biznesom, które były sponsorami uroczystości, osobom, które przez swoje zaangażowanie przyczyniły się do sukcesu obchodów, a także odpowiedzialnym za przygotowanie programu artystycznego.

Sponsorzy:

  • Gazeta „Biały Orzeł” – redaktor naczelny Marcin Bolec
  • DJ’s Market – właścicielka Alina Morris
  • Euromart Polish & European Food – Agnieszka Dawidzki
  • Baltic European Delicatessen – Elżbieta Kajewska

Osoby zaangażowane:

  • Barbara Bilińska Bolec
  • Halina Sobieszek
  • Ania Laszczkowska

Program artystyczny:

  • Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z dyrektorem szkoły Janem Kozakiem
  • Chór „Promyki  św. Jana Pawła II pod dyrekcją Marty Saletnik i zespół akompaniujący
  • Barbara Łysakowska, która napisała i recytowała piękny wiersz okolicznościowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -