sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeSłynne świąteczne jarmarki

Słynne świąteczne jarmarki

Przedświąteczny okres to czas intensywnych przygotowań do Bożego Narodzenia. Ostatnim tygodniom poprzedzającym święta towarzyszy niepowtarzalny, niemal magiczny klimat. Tworzą go m.in. jarmarki świąteczne! Ich charakterystyczne stragany zdobią centra miast w całej Europie – także w Polsce. Które z nich wyróżniają się najbardziej?

Historia tradycji

Zwyczaj organizowania świątecznych jarmarków sięga czasów średniowiecza. Tradycja ta narodziła się na ziemiach niemieckich. Początkowo jarmarki były określane mianem „Weihnachtsmarkt”, czyli „dzień targowy”. Mieszkańcy miejscowości, w których były organizowane, mogli zaopatrzyć się w ich trakcie w najpotrzebniejsze dobra, pozwalające przygotować święta. Na straganach nie brakowało ani składników potrzebnych do przygotowania tradycyjnych potraw, ani typowo świątecznych przysmaków, ani ozdób bożonarodzeniowych. Pierwsze jarmarki świąteczne organizowane były najprawdopodobniej na wzór tzw. grudniowego bazaru austriackiego cesarza Albrechta.

Jarmarki dziś

Średniowieczna tradycja organizowania przedświątecznych jarmarków w centrach miejscowości przetrwała do dziś. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że w ostatnich latach zyskuje nawet na popularności. Stragany i stoiska pojawiają się coraz częściej także w Polsce. Co można znaleźć w jarmarcznej ofercie? Upominki, tradycyjne potrawy regionalne i składniki, potrzebne do przygotowania wigilijnej kolacji, ozdoby choinkowe – to tylko część z rzeczy, które znaleźć można na jarmarkach. Warto wspomnieć także o lokalnych przysmakach serwowanych w ich trakcie, a także stoiskach z grzanym winem i piwem – ich korzenny aromat towarzyszy każdemu przechadzającemu się między straganami!

Najsłynniejsze jarmarki świąteczne Europy

Wśród wielu europejskich miast organizujących jarmarki świąteczne, kilka zapracowało na szczególne wyróżnienie. Przygotowywane w ramach tej starej tradycji stoiska zachwycają – a w przypadku tych miejscowości stanowią także niemałą atrakcję turystyczną! Najsłynniejsze jarmarki Europy znajdują się m.in. na terenie Niemiec, Austrii, Czech i Węgier.

Berlin, Drezno, Norymberga

Niemcy jako ojczyzna tradycji świątecznych jarmarków mogą pochwalić się jednymi z najpopularniejszych przedsięwzięć tego typu w Europie. Na pewno na wyróżnienie zasługuje jarmark organizowany w Dreźnie. Wyróżnia się on przede wszystkim stażem. Drezdeński Striezelmarkt – jego nazwa pochodzi od strucli, czyli tradycyjnego ciasta drożdżowego z bakaliowym nadzieniem – jest najstarszy w Niemczech! Z kolei jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze uważany jest za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Wyróżnia się on nie tylko liczbą straganów, ale i atrakcjami. W jego trakcie nie brak koncertów tradycyjnych kolęd, jasełek w zabytkowym kościele św. Idziego, a także wystawy zabytkowych straganów w miejskim ratuszu. Niemiecka stolica także może pochwalić się świątecznymi jarmarkami. Atrakcje i stragany zostają przygotowane w około 60 punktach miasta! Na szczególną uwagę zasługuje m.in. jarmark bożonarodzeniowy Berliner Weinachtszeit przy Roten Rathaus. Jest on nie tylko najstarszy w mieście, ale i wyróżnia się wielkim diabelskim młynem.

Wiedeń

W okresie świątecznym co roku do Wiednia przyjeżdżają setki turystów, żeby odwiedzić słynny jarmark i poczuć wyjątkową atmosferę świąt. Fot. Archiwum WEM

Przedświątecznym jarmarkiem na dość dużą skalę może pochwalić się także austriacka stolica. Stoiska ustawione są tu w zabytkowej Dzielnicy Muzealnej i na Maria-Theresien-Platz. Odwiedzający wiedeński jarmark znajdą na nim ponad 70 straganów m.in. z tradycyjnymi przysmakami, rękodziełem, instalacjami świetlnymi, muzyką, a także drobiazgami i upominkami idealnymi na prezent. Niesamowitą atmosferę potęguje wszechobecna woń aromatycznego, tradycyjnego ponczu, serwowanego na niektórych stoiskach.

Praga

Stolica Czech słynie z jarmarku przedświątecznego organizowanego na Rynku Staromiejskim. Nie jest on jedyny, jednak wyróżnia się na tle pozostałych ilością stoisk i atrakcjami. Jedną z nich jest ustawiona w samym centrum piękna, wielka choinka. Kolejną są koncerty kolęd i występy chórów. Na straganach z kolei znaleźć można grzane wino, tradycyjny miód pitny, a także szeroką gamę różnego rodzaju lokalnych przysmaków.

Budapeszt

Największy – choć nie jedyny – jarmark przedświąteczny w Budapeszcie usytuowany jest na ulicy Vörösmarty. Odwiedzający to niezwykłe miejsce mogą skosztować lokalnych przysmaków i doskonałego grzanego wina. Równocześnie na straganach nie brakuje różnego rodzaju ozdób i upominków świątecznych, rękodzieła – w tym biżuterii i charakterystycznych dla tego miejsca dzwoneczków świątecznych. W trakcie jarmarku turyści mogą podziwiać wielką choinkę, korzystać z lodowiska, a także podziwiać pokazy laserowe na fasadzie bazyliki św. Stefana.

Wrocław, Kraków, Warszawa

W Polsce największe jarmarki odbywają się w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Fot. Archiwum WEM

Przedświątecznych jarmarków, które wyróżniają się na tle europejskich, nie brak także w Polsce. Do jednych z najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych należą bez wątpienia te znajdujące się we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Każdy z nich wyróżnia się niepowtarzalnym, wyjątkowym charakterem i klimatem, który nawet największego sceptyka wprowadzi w przedświąteczny nastrój. Warto dodać, że wrocławski jarmark zyskał sobie miano jednego z najpiękniejszych w Europie. Z kolei krakowski znany jest z charakterystycznych misternych szopek.

Anna Miler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -