poniedziałek, 25 listopada, 2024

Słodkie muzeum

Nie tylko obrazy, broń czy stare narzędzia są eksponatami w muzealnych murach. Takiego prawa doczekują się różne przedmioty. Mało kto wie, że w Jaśle w województwie podkarpackim działa Muzeum Lizaka.

W Jaśle na Podkarpaciu mieści się jedyne w Polsce Muzeum Lizaka. W obiekcie prowadzone są ciekawe warsztaty, każdy odwiedzający może samodzielnie przygotować słodki przysmak. Fot. Archiwum WEM

To innowacyjny pomysł oparty na chęci przedstawienia szerokiemu gronu odbiorców tradycji jasielskiej produkcji słodyczy. Obiekt ma charakter interaktywny. Przybyli tam ludzie mają możliwość smakowania surowców i wyrobów, wąchania aromatów, oglądania prezentacji multimedialnych, dotykania urządzeń i samodzielnego tworzenia wzorcowych wyrobów.

Nauka i zabawa

Obiekt zaprasza na pokazy ręcznego wytwarzania lizaków i cukierków, podczas których można obejrzeć od początku do końca jak tworzy się cukierki i lizaki. Można poszerzyć wiedzę na temat rodzajów cukrów, aromatów, barwników, opisu historycznego dostępności słodyczy. Jeśli tylko zechce, osoba zwiedzająca sama próbuje (cukry), wącha (aromaty) i miesza (barwniki). Na terenie muzeum znajdują się autentyczne urządzania przemysłowe, na których były i są wytwarzane lizaki i karmelki. Przy zakupie biletu z pakietem „zrób sam lizaka” można wejść za ladę produkcyjną i zrobić samodzielnie lizaka. To duża frajda dla dzieci, bo wracają z wyjątkową pamiątką.

Stary jak świat?

Najstarszy prekursor dzisiejszych lizaków pochodzi ze starożytnej Afryki i Azji. Archeolodzy uważają, że starożytni Chińczycy, Arabowie i Egipcjanie produkowali słodycze z owoców i orzechów, które „kandyzowali” w miodzie służącym jako środek konserwujący i wkładali w nie patyczki, aby ułatwić sobie jedzenie. W średniowieczu szlachta często jadła gotowany cukier również umieszczany na specjalnych patyczkach. W XVII wieku, gdy cukier stał się bardziej dostępny w Europie, przysmaki na patyczkach stawały się coraz bardziej popularne np. w Anglii.

W Ameryce powstała alternatywna wersja historii lizaków. Są spekulacje, że słynne lollipops wynaleziono podczas amerykańskiej wojny domowej. Inni uważają, że niektóre wersje lollipops są obecne w Ameryce od początku XIX wieku. Wraz z narodzinami automatyzacji na początku XX wieku pojawiły się lizaki w takiej formie, jaką znamy do dzisiaj.

hk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -