niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSenat za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Senat za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Senat opowiedział się w piątkowym głosowaniu za ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu państwa.

Wynik głosowania na sali obrad Senatu w Warszawie, 8 grudnia. Senat opowiedział się za ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Za przyjęciem ustawy bez poprawek, co rekomendowała senacka komisja zdrowia, za było w piątek 59 senatorów, przeciw 23, a 3 wstrzymało się od głosu. Fot. PAP/Piotr Nowak

Za przyjęciem ustawy bez poprawek, co rekomendowała senacka komisja zdrowia, za było w piątek 59 senatorów, przeciw 23, a 3 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej w głosowaniu izba nie poparła wniosku grupy senatorów PiS o odrzucenie ustawy. Wniosek w tej sprawie złożyli: Michał Seweryński, Zdzisław Pupa, Marek Komorowski, Andrzej Pająk, Janina Sagatowska, Alicja Zając i Jerzy Chróścikowski.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Wnioskodawcy (projekt był inicjatywą obywatelską) podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona.

Prowadząca obrady marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała po piątkowym głosowaniu, że bardzo cieszy się, że ustawa obywatelska została przez Senat przyjęta. „To bardzo dobry początek naszych prac” – stwierdziła.

Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -