sobota, 7 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaRzeszów zaprasza inwestorów!

Rzeszów zaprasza inwestorów!

Polacy to naród podróżników i emigrantów. Wystarczy wyjechać za granicę, nawet w najodleglejszy zakątek świata, by już następnego dnia usłyszeć polską mowę, spotkać rodaków. Różne można by znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy, ale najistotniejszymi były: ucieczka przed prześladowaniami przez zaborców w XIX wieku oraz emigracja zarobkowa w celu poprawienia warunków życia aż do lat dziewięćdziesiątych XX w. Ocenia się, że poza granicami Polski żyje aktualnie ok. 20 mln Polaków i osób pochodzenia polskiego, z czego 10 mln w USA.

Kongres 60 Milionów

Polonia amerykańska to niezwykle prężna i znacząca, również gospodarczo, mniejszość w Stanach Zjednoczonych. Istnieją setki polskich organizacji, stowarzyszeń i klubów, a także szkół, a ich członkowie organizują przeróżne festiwale i inne wydarzenia, które gromadzą dziesiątki tysięcy uczestników. Jednym z takich wydarzeń jest Kongres 60 Milionów, skupiający liderów biznesu i polityki, a także działaczy kulturalnych, społecznych i samorządowych, związanych z Unią Europejską, Polską i Polonią. To właśnie ten biznesowy aspekt wyróżnia Kongres 60 Milionów, którego kolejna edycja odbywa się w Miami na Florydzie w dniach 9-12 lutego, na tle innych polonijnych inicjatyw.

W tegorocznym Kongresie 60 Milionów reprezentowane jest również miasto Rzeszów w osobie wiceprezydenta miasta – Dariusza Urbanika, który w swoim wystąpieniu przedstawi uczestnikom kongresu nieprzeciętny potencjał gospodarczy stolicy Podkarpacia, weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym pomocy Ukrainie, a także spotka się z potencjalnymi amerykańskimi i polonijnymi inwestorami z różnych branż, wyrażającymi zainteresowanie rozpoczęciem działalności gospodarczej w rzeszowskiej aglomeracji. Warto podkreślić, że kolejna edycja Kongresu 60 Milionów, planowana na 13-15 lipca br., odbędzie się właśnie w Rzeszowie, który jest partnerem strategicznym tej inicjatywy.

Stolica innowacji

Rzeszów – największe miasto Polski południowo-wschodniej i stolica województwa podkarpackiego – to dynamicznie rozwijające się centrum zaawansowanego technologicznie przemysłu lotniczego w Europie środkowo-wschodniej. Funkcjonuje tu jeden z największych klastrów w Polsce – Krajowy Klaster Kluczowy Dolina Lotnicza. Najważniejszym przedsiębiorstwem jest Pratt & Whitney – główny pracodawca w Rzeszowie. Firma zajmuje się produkcją silników lotniczych, jak również podzespołów i komponentów. Z kolei Hamilton Sundstrand Poland jest liderem w zakresie projektowania, produkcji oraz napraw pomocniczych jednostek zasilających APU. Na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS funkcjonują duże kompleksy globalnie rozpoznawalnych przedsiębiorstw lotniczych, m.in. MTU AeroEngines, EME Aero, Collins Aerospace, McBraida, MBAerospace, Heli-One czy LINETECH.

W stolicy Podkarpacia działa wiele międzynarodowych firm, m.in. z branży lotniczej, a Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS to obecnie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc pod inwestycje w południowo-wschodniej Polsce. Fot. Tadeusz Poźniak

Stolica Podkarpacia jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych Polski wschodniej. Na koniec 2021 r. w mieście funkcjonowało 32,466 podmiotów gospodarczych, z czego 922 stanowiły spółki z udziałem kapitału zagranicznego. Do kluczowych gałęzi lokalnej gospodarki należą także informatyka, przetwórstwo chemiczne, farmaceutyka, budownictwo, nowoczesne usługi biznesowe, jak również transport i logistyka. W Rzeszowie swoje główne siedziby mają znane i cenione na rynku międzynarodowym firmy z sektora IT: ASSECO Poland – jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się firm tego sektora w Europie, która niedawno uruchomiła Asseco Innovation Hub, ultranowoczesne centrum badawczo-rozwojowe; SoftSystem – przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem i obsługą laboratoryjnych systemów informatycznych oraz usług integracyjnych dla amerykańskich i kanadyjskich placówek medycznych. Dużym centrum badawczo-rozwojowym dysponuje również G2A.com – szybko rozwijająca się globalna platforma sprzedażowa działająca w sektorze gamingowym. Nowatorskie technologie biznesowe w Rzeszowie rozwija również sektor nowoczesnych usług biznesowych. Aktualnie w tej dziedzinie zatrudnienie znajduje ok. 6 tys. pracowników. Do najważniejszych podmiotów reprezentujących sektor BSS należą: Centrum Usług Biznesowych DELOITTE na Europę środkową, Centrum Usług Finansowych Pratt & Whitney, Carlson Wagonlit Travel i inne.

Zielone miasto

Miasto jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia EUROCITIES, Unii Metropolii Polskich, a także Związku Miast Polskich. Utrzymuje bliską i wielopłaszczyznową współpracę z 15 miastami partnerskimi w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Co szczególnie istotne, stolica Podkarpacia jest jednym z najczystszych, najbezpieczniejszych oraz najbardziej zielonych miast wojewódzkich w Polsce. Obecnie mieszka tu ponad 220 tys. mieszkańców. Na przestrzeni minionych 20 lat Rzeszów systematycznie odnotowywał przyrost ludności. Jest jednym z nielicznych polskich miast, które stale powiększa liczbę swoich mieszkańców.

Rzeszów stawia na rozwiązania przyjazne dla klimatu – m.in. rozwój taboru elektrycznych autobusów miejskich. Fot. Tadeusz Poźniak

Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego, stanowiącego wschodnią granicę Unii Europejskiej. Przejścia graniczne z Ukrainą (na wschodzie) oraz Słowacją (na południu) znajdują się w odległości 90 km. Przez miasto przebiega autostrada A4, łącząca Europę zachodnią z Ukrainą, jak również droga ekspresowa S19, będąca krajowym odcinkiem międzynarodowej trasy Via Carpatia relacji „północ-południe”. Wzdłuż północnej granicy miasta ciągnie się międzynarodowa magistrala kolejowa E30 o niebagatelnym znaczeniu gospodarczym. W odległości 6 km od granic Rzeszowa zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. W ofercie portu znajdują się bezpośrednie połączenia pasażerskie z ważnymi europejskimi metropoliami, Stanami Zjednoczonymi czy Warszawą, a także – jako agent CARGO – port lotniczy oferuje kompleksową obsługę ładunków lotniczych.

W celu stworzenia dogodnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Rzeszowie została utworzona Strefa Aktywności Gospodarczej Rzeszów-Dworzysko, która obejmuje tereny miasta oraz gmin Świlcza i Głogów Małopolski. Na inwestycje we wschodniej części tej strefy na obszarze Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” zdecydowały się już m.in. takie firmy jak: Lisi Aerospace Creuzet Polska, TW Metals, Unimet, ZPF EFEKT PLUS, Panattoni, Linde Material Handling Polska, DB Schenker. Z kolei w części zachodniej strefy zainwestowały m.in.: Raben Polska, 7R, Harley Davidson, Yamaha, Sobiesław Zasada Automotive, Konsorcjum Stali, EXALL czy MAT-TRANS.

Studenci i festiwale

Rzeszów to prężnie rozwijający się ośrodek akademicki w Polsce wschodniej. W mieście funkcjonuje sześć uczelni (dwie publiczne oraz cztery niepubliczne), na których wiedzę zdobywa blisko 40 tys. studentów. Stolica Podkarpacia jest jednym z trzech polskich miast wyróżniających się najwyższym odsetkiem osób z wykształceniem wyższym (po Warszawie i Krakowie) – aż 40 % rzeszowian ukończyło studia wyższe.

Widok na Politechnikę Rzeszowską z lotu ptaka. Fot. Tadeusz Poźniak

W mieście regularnie są organizowane interesujące wydarzenia zarówno o lokalnym, jak i międzynarodowym zasięgu. Co roku odbywa się tu około 550 wydarzeń kulturalnych. Najważniejsze to: Europejski Stadion Kultury, realizowany w ramach projektu pn. Wschód Kultury przez trzy miasta – Rzeszów, Lublin, Białystok oraz Rzeszów Carpathia Festiwal, w którym swoje umiejętności prezentują młodzi wokaliści i zespoły muzyczne. W kulturalną mapę Rzeszowa na stałe wpisał się też Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się co 3 lata, od 1969 r. W tym roku odbędzie się po raz dziewiętnasty, w dniach 12-18 lipca. Biorą w nim udział polonijne zespoły folklorystyczne ze wszystkich kontynentów.

Inwestycja w rozwój

Władze Rzeszowa w sposób kompleksowy zajmują się pomocą przyszłym inwestorom w przeprowadzeniu ich przez cały proces rozpoczęcia biznesu w stolicy Podkarpacia. Zapewniają tłumaczy oraz specjalistów, którzy doradzają inwestorom na każdym etapie zakładania nowej firmy, organizują dla nich specjalistyczne kursy, proponują korzystne lokalizacje, zwalniają z należnych miastu opłat i podatków. Rzeszów wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz Instytutem Rozwoju Miast i Regionów zrealizował projekt Urban Lab. Wdrożono w nim już platformę komunikacyjną Open Data; dostęp do otwartych danych to siła napędowa innowacyjnych przedsiębiorców. Z pewnością przyczyni się do rozwoju już istniejących firm z branży technologicznej, a także napływu nowych inwestorów, gotowych na otwarcie startupu właśnie w Rzeszowie – jednym z pierwszych polskich smart city.

Wiceprezydent Rzeszowa – Dariusz Urbanik – jest przekonany, że czas spędzony w Miami na Kongresie 60 Milionów, odbyte tam rozmowy i przeprowadzone spotkania z potencjalnymi inwestorami amerykańskimi i polonijnymi przyczynią się do jeszcze większego wzrostu zainteresowania perspektywicznym rynkiem konsumentów na Podkarpaciu i w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -