poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaRozpoczęła się oficjalna wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w Polsce

Rozpoczęła się oficjalna wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w Polsce

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzincu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się w środę oficjalna wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej Wołodymyra i Ołeny Zełenskich w Polsce.

Wizyta oficjalna Prezydenta Ukrainy w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (4P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (3P) oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (4L) z małżonką Ołeną Zełenską (3L) podczas powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, 5 kwietnia. Fot. PAP/Marcin Obara

Po oficjalnym powitaniu przewidziane są rozmowy par prezydenckich, spotkanie przywodców w cztery oczy, rozmowy w wąskim gronie i rozmowy delegacji; następnie odbędzie się wspólna konferencja prezydentów. W tym czasie pierwsze damy Polski i Ukrainy spotkają się z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że rozmowy prezydentów będą dotyczyły całego spektrum relacji polsko-ukraińskich, począwszy od polityki bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie i w regionie.

„Prezydenci będą rozmawiali o tym, jak zachować wsparcie Zachodu, jedność europejską i euroatlantycką, to co udało nam się wypracować od początku wojny. Dziś istnieje konieczność, aby umacniać tę jedność, bo w naturalny sposób rosyjska propaganda i Rosja próbuje rozbić naszą współpracę” – mówił Przydacz.

Kolejnym tematem rozmów – zapowiedział Przydacz – będą kwestie gospodarcze. „Prezydenci będą starać się nakreślić pewien plan działań na przyszłość, tak żeby polscy przedsiębiorcy – także z uwagi na bliskość kulturową, na bliskość granicy i z uwagi na ich zaangażowanie przez ostatnie miesiące w pomoc uchodźcom ukraińskim – mieli szansę na realizację swoich działań biznesowych w przyszłości na Ukrainie” – powiedział Przydacz.

Dodał, że trzecim tematem będą kwestie historyczne, które w ostatnich latach były drażliwe w relacjach polsko-ukraińskich. „Dialog historyczny zawsze jest ważnym elementem rozmów pana prezydenta Andrzeja Dudy, musimy pamiętać, że pamieć historyczna dla Polaków i szacunek dla naszej historii jest dla nas wszystkich niezmiernie ważny” – podkreślił prezydencki minister.

Zełenski spotka się po południu także z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie z marszałkinią Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Po południu w Warszawie zaplanowano polsko-ukraińskie forum gospodarcze, spotkanie par prezydenckich z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy, a następnie wspólne wystąpienie przywódców Polski i Ukrainy na Zamku Królewskim.

To pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W trybie roboczym prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się dwukrotnie w Rzeszowie: w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r.

Polski prezydent złożył w tym czasie cztery wizyty na Ukrainie: w styczniu 2023 r. (we Lwowie spotkali się przywódcy Trójkąta Lubelskiego, a prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski), w sierpniu 2022 r. (Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej), w maju 2022 r. (Prezydent RP wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy) i w kwietniu 2022 r. (Prezydent RP wraz z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził wtedy m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska).

Aleksandra Rebelińska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -