niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkRobert Szaniawski dyrektorem Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku

Robert Szaniawski dyrektorem Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku (Polish Cultural Institute in New York) to polska placówka kulturalna podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP. Głównym zadaniem Instytutu jest wypełnianie zadań z zakresu dyplomacji publicznej, czyli utrzymywanie dobrych stosunków społecznych, naukowych i kulturalnych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Instytut organizuje także wystawy, koncerty, pokazy filmów, promocje książek, koordynuje wymianę naukową i kulturową. Celem Instytutu jest poszerzanie wiedzy na temat Polski: kultury, sztuki, nauki, historii, gospodarki, polityki, socjologii.

Decyzją ministra spraw zagranicznych RP funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku z dniem 2 września objął Robert Szaniawski, który wcześniej kierował Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Fot. Instytutu Kultury Polskiej w Londynie

Decyzją ministra spraw zagranicznych RP funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku z dniem 2 września 2020 r. objął Robert Szaniawski. Wcześniej, przez niespełna rok, funkcję tę sprawował Adrian Kubicki, obecnie konsul generalny RP w Nowym Jorku.

Robert Szaniawski jest z wykształcenia polonistą. Rozpoczął swoją karierę jako dziennikarz, by następnie objąć szereg ról związanych z kontaktami z mediami w kancelarii premiera, sektorze prywatnym oraz w ministerstwie spraw zagranicznych, gdzie zajmował się dyplomacją publiczną i kulturalną, w tym budowaniem strategii marki Polska, a także projektami związanymi z samorządami lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi. Robert Szaniawski ma też doświadczenie w kierowaniu podobną instytucją – w 2016 roku objął funkcję dyrektora w londyńskim Instytucie Kultury Polskiej i sprawował ją przez trzy lata. Wcześniej, w latach 2008-2014, był rzecznikiem prasowym ambasady RP w Wielkiej Brytanii, a także szefem zespołu ds. dyplomacji publicznej, odpowiedzialnego za organizację wydarzeń oraz konferencji o tematyce politycznej, ekonomicznej, historycznej i kulturalnej. Bezpośrednio przez objęciem funkcji dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku był natomiast rzecznikiem Ambasady RP w Waszyngtonie.

Więcej informacji o Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz realizowanych przez tę instytucję projektach można znaleźć na stronie: https://instytutpolski.pl/newyork/.

opr. JLS

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -