niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceReprezentantki chicagowskiej Polonii odwiedziły stolicę Podkarpacia

Reprezentantki chicagowskiej Polonii odwiedziły stolicę Podkarpacia

Królowa Parady 3 Maja Gabriela Ner wraz ze swoją Pierwszą Damą Dworu Emilią Bryg przyjechały w czerwcu do Rzeszowa. W urzędzie marszałkowskim spotkały się z przedstawicielami samorządu.

Królowa Parady 3 Maja w Chicago Gabriela Ner oraz Dama Dworu Emilia Bryg w czerwcu odwiedziły Rzeszów. Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Parada Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago odbyła się w tym roku po raz 133. To największe obchody tego święta poza Polską. Odbywają się od 1891 roku i biorą w nich udział przedstawiciele amerykańskiej Polonii i mieszkańcy Chicago. Paradę poprzedza zawsze Gala Wyborów Królowej Parady. Imprezę honorowym patronatem objęła żona prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda. Laur zwycięstwa przypadł w tym roku Gabrieli Ner.

Gabriela ma 18 lat i urodziła się na Florydzie. Ukończyła Loyola Academy oraz Polską Szkołę im. Jana III Sobieskiego w Chicago. Jej rodzice wyjechali do Stanów Zjednoczonych 23 lata temu. W Polsce zostali dziadkowe, którzy mieszkają w Leżajsku, a Gabriela co roku ich odwiedza. To im zadedykowała wiersz, który zaprezentowała w tradycyjnym krakowskim stroju ludowym podczas rywalizacji w konkursie. Przez cały rok Gabriela reprezentuje chicagowską Polonię na różnych wydarzeniach – jak widać nie tylko w USA, ale również w ojczystych stronach.

Pierwszą Damą Dworu i Miss Photo została wybrana Emilia Bryg, która urodziła się w Tarnowie, ale siedem lat temu przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Wizyta młodych kobiet na Podkarpaciu to efekt współpracy samorządu województwa podkarpackiego ze środowiskiem polonijnym w USA. Podczas spotkania Królowej i Damy Dworu z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem rozmawiano o atutach Podkarpacia, pielęgnowaniu polskich korzeni i tradycji, a także o ich planach na przyszłość, którą wiążą z biznesem, który działyby prowadzić zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce.

Gabriela Ner oraz Emilia Bryg podkreślały, że chcą promować Polskę oraz polskie regiony w USA – a szczególnie ich rodzime Podkarpacie – i zamierzają zachęcić do tego inne młode osoby. Oprócz tego chcą angażować się charytatywnie, w czym już mają doświadczenie – Gabriela do tej pory była wolontariuszką chicagowskiej Fundacji „You Can Be My Angel”.

KIN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -