sobota, 19 października, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaRaport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę nt. przemocy wobec dzieci

Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę nt. przemocy wobec dzieci

41 proc. dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 proc. ze strony rówieśników – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Z dokumentu wynika, że w 2021 r. policja odnotowała 1496 prób samobójczych popełnionych przez osoby poniżej 19. r.ż.

Prezeska Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dr Monika Sajkowska. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) opublikowała w czwartek raport „Dzieci się liczą 2022”, w którym zebrała najbardziej aktualne dane na temat zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce.

Raport opisuje problem krzywdzenia dzieci oraz obszary zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci opierając się na statystykach gromadzonych przez instytucje państwowe oraz na danych badawczych.

Publikacja została sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Premiera wyników raportu odbyła się na spotkaniu z przedstawicielami fundacji oraz innych organizacji i instytucji pomocowych i samorządowych w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie.

„Wszystkie działania, które od 31 lat podejmuje fundacja, bazują na diagnozie sytuacji dzieci i kontekstu społecznego, w którym żyją. Systematyczne monitorowanie warunków życia i rozwoju dzieci w Polsce pozwala rozpoznać nowe zagrożenia oraz obszary, które wymagają zmian. Jest też podstawą do oceny efektów wprowadzanych rozwiązań i działań podejmowanych na rzecz dzieci. Pozwala rzetelnie komunikować problemy dzieci i pracować nad polityką społeczną, która ich dotyczy” – wskazała prezeska FDDS Monika Sajkowska.

Jedna z autorek raportu Renata Szredzińska wyjaśniła raport opisuje stan zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci, strukturę i sytuację materialną rodzin, edukację, przemoc wobec dzieci i zagrożenia, na które mogą się one natknąć w świecie online i offline.

„Zajmujemy się też sytuacją dzieci z Ukrainy mieszkających w Polsce oraz konsekwencjami pandemii COVID-19. To najpełniejszy i najbardziej aktualny opis warunków życia i rozwoju dzieci, jaki udało nam się stworzyć – podkreśliła Szredzińska.

Według raportu 41 proc. dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 proc. ze strony rówieśników. Z dokumentu wynika, że ponad 170 tys. dzieci i nastolatków zostało objętych w 2020 r. pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. 57 proc. z nich stanowili chłopcy.

W 2021 r. policja odnotowała 1496 prób samobójczych popełnionych przez osoby poniżej 19. roku życia. 127 prób samobójczych podjętych przez dzieci lub nastolatków zakończyło się śmiercią.

Fundacja zwróciła uwagę, że pod względem liczby prób samobójczych zakończonych zgonem Polska jest na drugim miejscu w Europie, po Niemczech.

W 2021 r. założono 11 129 Niebieskich Kart, w których jako pokrzywdzonych wskazano osoby małoletnie. W ubiegłym roku 1335 dzieci zostało odebranych z rodzin z powodu zagrożenia życia w związku z przemocą. W pieczy zastępczej umieszczono 52 572 dzieci.

W raporcie poinformowano, że w 2021 r. w Polsce mieszkało blisko 7 000 600 dzieci. Wskazano, że liczba dzieci w ogólnej populacji kraju maleje systematycznie od początku lat 90.

RW 2001 r. dzieci stanowiły blisko 21 proc. ogółu populacji, w roku 2021 odsetek ten wynosił około 18 proc.” – podkreślono w raporcie.

Na bazie diagnozy obszarów zagrożeń dzieciństwa opisywanych w raporcie „Dzieci się liczą” zostały sformułowane rekomendacje adresowane do polskiego rządu i instytucji odpowiedzialnych za ochronę dzieci przed krzywdzeniem.

Autorzy raportu apelują, aby m.in.: wzorem innych krajów wprowadzić wyspecjalizowane służby ochrony dzieci odpowiedzialne za przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci i koordynację działań na rzecz ich ochrony oraz wprowadzić prawny wymóg wdrożenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem we wszystkich miejscach, w których dzieci przebywają.

Zarekomendowano także utworzenie specjalistycznych ośrodków opartych na modelu współpracy między różnymi służbami, w których dziecko poszkodowane przestępstwem i jego opiekunowie mogliby otrzymać kompleksowe wsparcie: psychologiczne, prawne, medyczne i socjalne pod jednym dachem.

Zdaniem autorów raportu należy także poddawać wnikliwej systemowej analizie każdy przypadek śmierci dziecka czy poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku krzywdzenia lub z przyczyn niewyjaśnionych, w celu sprawdzenia skuteczności wdrożonych procedur i rozwiązań i zaproponowania ewentualnych usprawnień.

Raport dostępny jest na stronie fdds.pl.

Karolina Kropiwiec/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -