Mieszkam w wielorodzinnym budynku w dzielnicy Brooklyn. Właściciel mówił mi kilka razy, że muszę się wyprowadzić z mieszkania, w przeciwnym razie zmieni zamki i wyłączy media. Czy ma prawo tak zrobić?
Jeżeli ma Pan umowę na piśmie, właściciel nie może żądać wyprowadzenia się przed końcem umowy. W przypadku braku umowy pisemnej, jeżeli lokator mieszka ponad 30 dni, właściciel musi wystąpić do sądu, aby usunąć lokatora. Wcześniej musi być wysłane wypowiedzenie, którego okres zależy od tego, jak długo lokator zajmuje mieszkanie (od 30 do 90 dni). Na prośbę lokatora sąd może przyznać czas na szukanie nowego mieszkania – do roku (pod warunkiem, że czynsz jest płacony na bieżąco). Właściciel nie może dokonać eksmisji w oparciu o pismo od siebie lub swojego adwokata. Gdy właściciel zmieni zamki lub wyłączy media, lokator musi natychmiast zgłosić sprawę na policję i prosić o interwencję. Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający zamieszkanie pod danym adresem – jak prawo jazdy, rachunki za światło, inną korespondencję. Jeżeli mieszka Pan w domu wielorodzinnym, należy sprawdzić, czy mieszkanie nie podlega regulacji Rent Stabilization. Wtedy prawa lokatora są jeszcze większe.
* * *
Byliśmy małżeństwem 10 lat. Kiedy mąż zmarł, jego syn z poprzedniego małżeństwa powiedział mi, że dom należy teraz do niego, gdyż był wraz z ojcem współwłaścicielem i dziedziczy po ojcu w razie jego śmierci. Czy w takim razie mam jakieś uprawnienia do spadku?
Mąż Pani był prawdopodobnie właścicielem łącznym wraz z synem (tzw. Joint owner). W razie śmierci jednego z współwłaścicieli pozostały przy życiu współwłaściciel z reguły przejmuje cały majątek. Jednak gdy zmarły pozostawał w związku małżeńskim, małżonek pozostały przy życiu może domagać się $50,000 lub 1/3 majątku, włączając w to współwłasność łączną.
Powinna Pani zwrócić się do prawnika o wystąpienie w sądzie spadkowym o złożenie roszczenia – zgłoszenie roszczenia musi nastąpić nie później niż 6 miesięcy po ustaleniu zarządcy spadku i nie później niż 2 lata od śmierci małżonka.
Romuald Magda, Esq.
Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.