Jestem współwłaścicielką domu w Nowym Jorku, który kupiłam razem z moim mężem. Na tytule własności był zapis „Husband and wife”. Mąż wyprowadził się, ale nie mamy rozwodu. Ostatnio znajomy męża powiedział mi, że kilka lat temu udzielił prywatnej pożyczki mojemu mężowi, która została zabezpieczona hipoteką na naszym domu, aby gwarantować spłatę. Ja nic o tym nie wiedziałam. Pożyczka nie jest spłacana. Pożyczkodawca mówi, że ja też będę odpowiadać za ten dług. Czy taka pożyczka na tytule własności mnie obciąża?
Umowa o pożyczkę obciążać będzie tylko osobę, która podpisała umowę, czyli małżonka. Jeżeli na nieruchomości jest wpis hipoteki, to taki zastaw podpisany tylko przez męża jest warunkowy.
Gdyby mąż zmarł pierwszy, zabezpieczenie pożyczkodawcy na domu przestaje istnieć. Natomiast gdyby Pani zmarła przed mężem i tytuł własności pozostałby bez zmian, wówczas zastaw pożyczki na domu jest ważny. Mąż wówczas staje się wyłącznym właścicielem, hipoteka jest ważna i dług może być dochodzony sądownie.
* * *
Mój ojciec długo chorował przed śmiercią – przez wiele miesięcy przebywał w szpitalu. Część z kosztów medycznych nie została pokryta przez ubezpieczenie. Czy będę w jakiś sposób odpowiedzialna za długi medyczne ojca?
Dzieci nie odpowiadają za takie długi, natomiast odpowiedzialność może dotyczyć majątku spadkowego, jeżeli ojciec takowy zostawił. Wierzyciele mają wówczas czas 7 miesięcy od mianowania zarządcy spadku, aby zgłaszać swoje roszczenia. Długi takie mogą więc spowodować uszczuplenie spadku.
Jeżeli członek rodziny podpisał gwarancję płatności długów swoich rodziców, może być za nie odpowiedzialny.
Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.