środa, 9 października, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Kuzyn zmarł zostawiając testament w Nowym Jorku. Testament wyznacza jako zarządcę żonę zmarłego, która mieszka w Polsce i nie ma prawa stałego pobytu w USA. Kto w tej sytuacji może wystąpić do sądu o uznanie testamentu i podział majątku w spadku? Testament przewiduje podział majątku spadku pomiędzy żonę i syna, którzy mieszkają w Polsce.

Osoba wyznaczona w testamencie do działania jako zarządca powinna być obywatelem USA lub mieć prawo legalnego pobytu. Żona kuzyna może jednak wystąpić o prawo do uznania spadku i ustalenia siebie jako zarządcy, jeżeli wystąpi o to wraz z osobą, która jest obywatelem USA lub ma prawo stałego pobytu.

Gdyby żona zmarłego nie mogła lub nie chciała działać, wówczas spadkobiercy wyznaczeni w testamencie mogą wspólnie wyznaczyć obywatela lub stałego rezydenta USA do złożenia wniosku o ustanowienie takiej osoby jako zarządcy.

Gdyby nie było zgody, sąd spadkowy wyznaczyć może zarządcę publicznego („Public Administrator”) do działania jako zarządca spadku. Należy zaznaczyć, że zarządcy publicznemu i jego prawnikom należeć się będzie wynagrodzenie za przeprowadzenie sprawy spadkowej.

Częste pytania dotyczące trustów:

  • Co to jest trust? Jest to umowa, na podstawie której osoba zwana „trustee” (zarządca trustu) zobowiązuje się zarządzać majątkiem trustu z korzyścią dla innych osób; najczęściej są to członkowie rodziny założyciela trustu. Trust może być założony za życia właściciela majątku („Living trust”) lub przewidziany w testamencie takiej osoby.
  • Jakie są korzyści z założenia trustu? Odpada wówczas konieczność przeprowadzania postępowania spadkowego w sądzie. Po śmierci założyciela „trustee” rozdysponuje majątek założyciela zgodnie z jego dyspozycjami lub też zarządza majątkiem dalej, aż do spełnienia warunków wymaganych do otrzymania majątku. Założyciel trustu może określić np., że dziecko czy wnuk może dostać majątek dopiero po skończeniu studiów lub osiągnięciu określonego wieku. Inną korzyścią jest znaczne ograniczenie możliwości sprzeciwu rodziny wobec dyspozycji majątkowych przewidzianych w truście. Inaczej mówiąc, gdy spodziewamy się walki pomiędzy członkami rodziny dotyczącej spadku, najlepszym wyjściem jest założenie „Living trust”. Trusty pomocne są w sytuacji, gdy właściciele majątku mają skomplikowaną sytuację rodzinną, np. dzieci z poprzednich małżeństw i chcą mieć pewność, że dzieci te otrzymają część majątku po ich śmierci – zamiast przekazania na pozostałego przy życiu małżonka. Z kolei trusty nieodwołalne tzw. „irrevocable trusts”, używane są dla zmniejszenia podatku od spadku, jak i do uniknięcia obciążenia majątku danej osoby kosztami pobytu w domu opieki lub opieki domowej.
  • Czy postanowienia trustu mogą przeważyć nad postanowieniami testamentowymi? Tak, np. w sytuacji, gdy pewien majątek przekazany jest w „irrevocable trust”, to dotychczasowy właściciel nie ma już udzialu we własności tego majątku. Tak więc nawet jeżeli testament przewiduje dyspozycje dot. tej rzeczy, nie mają one już znaczenia.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com

Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -