czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Złożyłem pozew w sądzie cywilnym w Nowym Jorku o zwrot prywatnej pożyczki. Pozwany odpowiedział przez adwokata i złożył wniosek o odrzucenie sprawy. Sędzia rozpatrywał wniosek ponad dwa miesiące temu i poinformował mnie wówczas, że decyzja w sprawie odrzucenia zostanie wydana w ciągu 60 dni. Sąd ciągle nie wydał decyzji. Jaki jest ustawowy termin dla sądu na wydanie decyzji? Co można zrobić, żeby sąd wydał decyzję w terminie?

Przepisy sądowe nakazują wydanie decyzji w takich sprawach w ciągu 60 dni, jednak sądy często nie wydają decyzji w tym terminie. Nie ma przepisów, które określają, co strona może zrobić, jeżeli sąd nie wydaje decyzji w terminie. W razie opóźnienia strona może napisać list do sędziego z pytaniem, kiedy decyzja będzie wydana. Jeżeli opóźnienie powoduje dodatkowe straty dobrze jest poinformować sąd, jakie są dodatkowe koszty wywołane opóźnieniem.

* * *

Przebywam w tej chwili w Polsce. Większość majątku posiadam w Nowym Jorku. Chciałbym zmienić postanowienia swojego testamentu sporządzonego w Nowym Jorku. Czy mogę dokonać tego w Polsce, czy muszę przyjeżdżać do Stanów, by tego dokonać?

 
Wymogi formalne testamentów w Polsce i w Nowym Jorku są różne. Przepisy prawa spadkowego w Nowym Jorku przewidują, że testament sporządzony w innym kraju może być uznany za ważny przez nowojorski sąd spadkowy, jeżeli jest sporządzony i podpisany przez spadkodawcę i spełnia wymogi prawne stanu Nowy Jork (chodzi tu o podpisanie w obecności dwóch świadków), lub jeżeli taki testament jest ważny według przepisów miejsca, gdzie był sporządzony lub miejsca, gdzie spadkobierca na stałe zamieszkiwał w chwili sporządzenia testamentu.

Krótko mówiąc: testament ważny według prawa polskiego może być przyjęty i uznany przez sąd w Nowym Jorku. Wchodzić tu będzie wówczas zasięgniecie opinii prawnej przez sąd co do wymogów prawa polskiego. Podobnie testament zgodny z prawem Nowego Jorku (czyli podpisany przez spadkobiercę w obecności dwóch świadków) może być przyjęty i uznany za ważny przez nowojorski sąd spadkowy. Z punktu widzenia prawa Nowego Jorku najlepiej taki testament sporządzić w języku angielskim. Znaczącą sprawą jest kwestia świadków. Jeżeli spadkobiercy wystąpiliby przeciw uznaniu testamentu, najlepiej byłoby, aby świadkowie mogli być obecni w Nowym Jorku, by wziąć udział w toczącym się postępowaniu.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -