Podpisałem 2-letni kontrakt na cotygodniowe sprzątanie budynku. Manager budynku przesłał e-mail o rozwiązaniu umowy i nie wpuszcza moich pracowników do pracy. Jak mogę zmusić managera do wywiązania się z kontraktu?
Aby wyegzekwować postanowienia kontraktu, trzeba dokładnie sprawdzić, jakie warunki były w nim określone. Czy np. przewidziana była możliwość rozwiązania kontraktu za wypowiedzeniem, czy strona może rozwiązać kontrakt, gdy druga strona nie wywiązuje się ze swoich obowiązków itp. Sprawdzić trzeba też, z kim podpisany jest kontrakt – z właścicielami budynku czy tylko z managerem. Przeglądnąć należy jakie pisma, e-maile wysłane były między stronami po podpisaniu umowy.
Jeżeli nie było ważnej przyczyny rozwiązania kontraktu, druga strona nie może jednostronnie zerwać kontraktu. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, można wystąpić na drogę sądową o wynikłe straty lub o nakaz sądowy kontynuowania umowy z Pana firmą.
* * *
Właściciel 6-rodzinnego budynku na Brooklynie nakazał nam wyprowadzić się w ciągu miesiąca. Sprzedaje budynek, który ma być wyburzony przez kupującego pod budowę nowego budynku. Właściciel obiecuje, że jak się wyprowadzimy, zagwarantuje nam kilkadziesiąt tysięcy dolarów do wypłaty w dniu sprzedaży. Jak się zabezpieczyć, aby takie pieniądze dostać?
Przede wszystkim w budynkach 6-rodzinnych obowiązuje prawo „rent stabilization”. Właściciel nie może nakazać lokatorowi wyprowadzenia się tylko dlatego, że sprzedaje budynek. Lokator może nie godzić się na propozycję właściciela i domagać się wyroku sądu w tej sprawie. W większości wypadków sąd nie zezwoli właścicielom na eksmisję lokatorów, ewentualnie będą oni mieli prawo domagać się mieszkania w nowym budynku. Niełatwo będzie znaleźć mieszkanie z niskim czynszem, są bardzo wysokie w każdej dzielnicy.
W razie ugody z właścicielem nie należy najpierw wyprowadzić się, a potem domagać się pieniędzy. Jeżeli ma dojść do ugody, musi być to umowa na piśmie przygotowana przez adwokatów obu stron; lokator nie zrzeka się praw do mieszkania aż do momentu dostania pieniędzy, nawet jeżeli wcześniej wyprowadzi się z mieszkania. Trzeba być ostrożnym, by nie zostać bez mieszkania i bez pieniędzy w kieszeni.
Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.