Dzielę mieszkanie z drugą osobą. Co mogę zrobić, jeżeli ta osoba przestała płacić swoją część czynszu?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba ustalić, jaką umowę miał Pan z właścicielem. Jeżeli obydwie osoby są stronami umowy, trzeba brak płatności zgłosić właścicielowi, który może rozpocząć sprawę o niepłatność w sądzie.
Właściciel może domagać się eksmisji niepłacącej osoby, jeżeli według umowy ta osoba płaci tylko część czynszu lub jeżeli czynsz miał być płacony wspólnie, właściciel może domagać się całości czynszu od drugiego najemcy; jeżeli druga osoba na umowie nie płaci, pierwszej pozostaje płatność całości czynszu lub znalezienie tzw. „roommate”, czyli podnajemcy, który zgodziłby się dzielić mieszkanie.
Jeżeli mieszkanie wynajął dla siebie główny lokator, dobierając sobie potem samemu podnajemcę, wówczas główny lokator może sam wnieść sprawę do sądu o eksmisję podnajemcy. W przeciwnym wypadku pozostaje mu albo dalej utrzymywać współlokatora, albo być narażonym na eksmisję przez właściciela.
Usunięcie siłą podnajemcy może powodować interwencję policji i potencjalną sprawę karną.
* * *
Zamierzamy w kilka osób wynająć mieszkanie mające trzy sypialnie. Ile osób legalnie może tam mieszkać?
Przepis par. 235 Ustawy o prawie nieruchomości stanu Nowy Jork określa, że umowa wynajmu przez kilka osób pociąga za sobą możliwość zamieszkiwania przez najemcę lub najemców, członków ich najbliższej rodziny i nieletnich dzieci najemców, pod warunkiem, że ogólna liczba zamieszkujących (bez nieletnich dzieci) nie przekracza liczby najemców określonych w umowie i że przynajmniej jeden z najemców na umowie dalej tam mieszka. Prawo określa także, że właściciel może ograniczyć liczbę zamieszkujących osób, jeżeli wymagają tego inne przepisy prawa federalnego, stanowego czy lokalnego.
Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.