Jestem właścicielką mieszkania typu spółdzielczego – „coop”. Na tytule własności jest też nazwisko mojego zmarłego męża. Mieszkanie kupiliśmy razem, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, ponad 20 lat temu. Czy po śmierci męża tytuł własności mieszkania przeszedł na mnie i czy mogę samodzielnie sprzedać mieszkanie? Nadmieniam, że mąż miał dzieci z pierwszego małżeństwa, z którymi stracił wszelki kontakt.
Jeżeli własność udziałów w mieszkaniu zapisana jest jako współwłasność łączna (tzw. „joint owners”), właściciel pozostały przy życiu nabywa prawo do całości majątku po śmierci pierwszego współwłaściciela.
Jeżeli współwłasność udziałów zapisana jest jako własność ułamkową (tzw. „tenants in common”), własność osoby zmarłej wchodzi do masy spadkowej. Jeżeli małżonek zostawił testament, jego spadek będzie przekazany zgodnie z postanowieniami testamentu, po uznaniu ważności testamentu przez sąd. Jeżeli nie było testamentu, spadek dziedziczony jest między Panią i dzieci męża. W obydwu przypadkach sąd spadkowy wymaga zawiadomienia dzieci zmarłego o postępowaniu spadkowym. Jeżeli miejsce zamieszkania dzieci nie jest znane, wnioskodawca będzie musiał przeprowadzić poszukiwanie rodziny zmarłego. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami i wydłużonym oczekiwaniem na decyzję sądu.
* * *
Mój brat, właściciel nieruchomości w Nowym Jorku, zmarł w Pensylwanii. Był samotny, nie miał dzieci, nie zostawił testamentu. Mam podpisane przez niego pełnomocnictwo. Żyje nasz ojciec, na którego chciałbym przepisać własność domu. Czy mogę to zrobić?
Pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci mocodawcy, tak więc własność należy do masy spadkowej. Jeżeli brat był rezydentem stanu Pensylwania, należy tam wystąpić o ustanowienie zarządcy spadku. Zarządca taki wówczas wystąpi poprzez sąd w Nowym Jorku o uznanie takiej decyzji i przeniesienie własności. W stanie Nowy Jork, jeżeli zmarły nie miał małżonka lub dzieci, a zostawił rodziców, rodzice dziedziczą całość spadku.
Romuald Magda, Esq.
Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.