Pielęgniarki i położne z całej Polski manifestowały we wtorek w Warszawie przeciw degradacji, dyskryminacji zawodowej oraz dysproporcji w zarobkach. W Sejmie złożyły obywatelski projekt ustawy, która ma wzmocnić ich pozycję w systemie ochrony zdrowia.
Protestujące trzymały transparenty z napisami: „Wykształcenie ma znaczenie”, „Pielęgniarki dziś pod Sejmem, niech się premier wreszcie przejmie!”, „Stop dyskryminacji, Stop degradacji!”.
Protest ma związek z nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Zdaniem protestujących, po 1 lipca 2022 r. płace pielęgniarek i położnych ogarnął chaos. Protestujący uważają, że chaosu w płacach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2022 roku można było uniknąć przyjmując w parlamencie poprawki do ustawy przygotowane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
„Zależy nam na tym, aby zmniejszyć dysproporcje pomiędzy pielęgniarkami i położnymi; żebyśmy miały uznane kwalifikacje posiadane, a nie – wymagane” – powiedziała PAP prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska.
Zauważyła, że przed 30 czerwca 2022 roku pielęgniarki i położne miały „te kwalifikacje uznane”. „Wówczas finansowanie naszych wynagrodzeń było poprzez NFZ, ale przez środki, które były wydzielone i dedykowane wyłącznie tylko wynagrodzeniom. Kiedy włączono te środki do kontraktów i do budżetu szpitala – od tego momentu zaczęły się problemy i w tej chwili gros pielęgniarek nie ma uznawanych kwalifikacji lub dyrektorzy wypowiadają warunki wynagrodzenia” – wskazała.
Jak dodała, aby powiązać wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami należy w ustawie zmieniać ustawowy zapis „kwalifikacje wymagane” na „kwalifikacje posiadane”. W tym celu zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął decyzję o wystąpieniu z obywatelską inicjatywą ustawodawczą.
We wtorek w biurze podawczym Sejmu protestujący złożyli projekt noweli ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zebrano pod nim ok. 127 tys. podpisów.
Ma on na celu podniesienia współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej, co wpłynie na m.in. wzrost ich zarobków, powiąże wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami, zagwarantuje przekazywanie środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia.
Agata Zbieg/PAP