poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaGorący TematPrezydent Biden na szczycie B9: jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni

Prezydent Biden na szczycie B9: jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni

Jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni, jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, ale i o demokracji i pokoju na całym świecie – powiedział prezydent USA Joe Biden na szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas obrad szczytu państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, 22 lutego, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Bukaresztańska Dziewiątka nazywana również B9 jest sojuszem dziewięciu państw tzw. wschodniej flanki NATO. Fot. PAP/Marcin Obara

„Jesteśmy silni, coraz silniejsi, i mówię koleżankom i kolegom w tym gronie, że to zaszczyt, że mogę być z wami, tak silnymi sojusznikami w NATO” – powiedział prezydent USA.

Dodał, że szef NATO Jens Stoltenberg „naprawdę fantastycznie wywiązywał się ze swoich obowiązków”. „I bardzo polegam na jego osądzie sytuacji” – podkreślił Biden.

Przypomniał, że B9 została powołana w 2015 roku, więc rok po aneksji Krymu przez Rosję. „A teraz zbliżamy się do pierwszej rocznicy kolejnej agresji Rosji i jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni (…) jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, (ale) o demokracji, bezpieczeństwie i pokoju na całym świecie” – podkreślił amerykański prezydent.

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służąca koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Karol Kostrzewa/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -