– Nie możemy pozwolić na to, aby rosyjska agresja na Ukrainę stała się kolejnym zamrożonym konfliktem – podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas debaty generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która odbyła się w Nowym Jorku 24 września.
– Nasze wspólne zobowiązanie, zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych, brzmi: „uchronić przyszłe pokolenia od klęski wojny”. Polska pozostanie wierna tej misji i będzie wspierać wysiłki na rzecz pokoju, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju – podkreślił polski przywódca, odnosząc się do brutalnej agresji Rosji na sąsiednią Ukrainę. – Ta niesprowokowana agresja skutkuje destabilizacją regionu i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla globalnego ładu i bezpieczeństwa. Nie możemy pozwolić na to, aby ta wojna przerodziła się w kolejny zamrożony konflikt – akcentował Duda, dodając, że integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona.
Wspomniał także o przypadającej w tym roku 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz doświadczeniach Polski związanych z tym konfliktem. – W tym roku przypada 85. rocznica wybuchu tego ogromnego konfliktu. Konfliktu, który pochłonął miliony istnień ludzkich. To właśnie Polska stała się jego pierwszą ofiarą. 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały moją Ojczyznę, rozpoczynając II wojnę światową. Dwa tygodnie później, 17 września, Związek Radziecki również dokonał inwazji na mój kraj – jako sojusznik nazistowskich Niemiec – wypełniający zapisy porozumienia między Hitlerem a Stalinem, tzw. paktu Ribbentrop-Mołotow. Obaj agresorzy pozbawili nas niepodległości. Polska znalazła się w samym centrum brutalnej okupacji ze strony dwóch totalitaryzmów, stając się świadkiem i ofiarą zbrodni wojennych, które na zawsze odcisnęły piętno na historii naszego narodu i świata – mówił.
Prezydent RP wskazał, że po raz dziesiąty może przemawiać przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. – Stoimy przed ogromnymi, globalnymi wyzwaniami, które wymagają od nas solidarności, współpracy i determinacji. W moim kraju doskonale wiemy czym jest wojna. Nasza historia i doświadczenia skłaniają nas do ciągłego przypominania o potrzebie poszanowania prawa międzynarodowego i ochrony suwerenności państw – oświadczył prezydent RP.
Podczas pobytu w Nowym Jorku prezydent RP Andrzej Duda odbył szereg spotkań i rozmów dwustronnych. Rozmawiał m.in. z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem. spotkał się również z prezydentem USA Joe Bidenem oraz przywódcami państw G7 i UE, a także prezydentami państw bałtyckich. Przywódcy państw G7 i UE podpisali wspólną deklarację o zapewnianiu dalszego wsparcia ekonomicznego dla Ukrainy, zapewnieniu, by Rosja zapłaciła za spowodowane Ukrainie szkody i że do końca roku zostanie wdrożona decyzja ze szczytu G7 dotycząca udzielenia Ukrainie pożyczki w kwocie 50 mld dol. opartej na przyszłych zyskach z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Polski przywódca wziął udział w „Okrągłym stole liderów Trójmorza” organizowanym przez Atlantic Council. Rozmawiał też z członkami Business Council for International Understanding i wspólnie z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się ze środowiskami żydowskimi. Z udziałem prezydenta RP odbyła się też konferencja „The Wall Street Journal’s CEO Council Program”.
TR, JS