niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalnePrestiżowy Polski Bal powrócił do Miami

Prestiżowy Polski Bal powrócił do Miami

Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami już po raz 50. powitał na swoim dorocznym Balu gości z całego świata. W tym roku Instytut obchodzi swój jubileusz 50-lecia założenia przez Lady Blankę Rosenstiel, która do dziś jest jego prezesem.

Od lewej: Lady Blanka Rosenstiel, Adam Kwiatkowski – minister w kancelarii prezydenta RP, Beata Drzazga, Adrian Kubicki – konsul RP w NY. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Jak powstał pomysł założeniu instytutu? Mama Lady Blanki zapytała ją w latach 70.: „Córeczko, udzielasz się w wielu znanych organizacjach i instytucjach, takich jak Uniwersytet Miami, opera, balet, pomoc w szpitalach itp., a co robisz dla Polski? Masz dużo kontaktów i jesteś kreatywna, powinnaś coś zrobić dla swojej ojczyzny.” I tak właśnie narodził się Amerykański Instytut Kultury Polskiej, który promuje bogate dziedzictwo kulturowe poprzez programy edukacyjne, stypendia, wykłady, przedsięwzięcia kulturalne i naukowe.

Od lewej: Jeff Skowronski z żoną, Lady Blanka Rosenstiel, dr hab. Iwona Korga – I wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów PSFCU, Wojciech i Renata Cymerowie, Beata Drzazga, John Frank – Eufora, Kati Wiekiera, Conrad i Ivona Lowell – właściciele Lowell International Foods. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Organizowany przez instytut doroczny, najbardziej prestiżowy wśród Polonii amerykańskiej, Międzynarodowy Bal Polonaise odbył się 12 lutego 2022 r., po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Już tradycyjnie w hotelu Eden Roc w Miami Beach, położonym nad brzegiem Atlantyku, w elegancko i pięknie przyozdobionej sali bankietowej spotkało się ponad 350 osób z kilkunastu krajów, by tym razem uczcić 50. rocznicę utworzenia Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami.

Od lewej: Jeff Skowronski z żoną, Lady Blanka Rosenstiel, dr hab. Iwona Korga – I wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów PSFCU, Wojciech i Renata Cymerowie, Beata Drzazga, John Frank – Eufora, Kati Wiekiera, Conrad i Ivona Lowell – właściciele Lowell International Foods. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Poloneza czas zacząć

Jak każe dobra polska tradycja, bal rozpoczęto XVII-wiecznym polskim tańcem narodowym – polonezem, skomponowanym przez Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz” w reż. Andrzeja Wajdy. W pierwszej parze oczywiście stanęli Lady Blanka Rosenstiel razem z Adamem Kwiatkowskim – ministrem w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Część oficjalna

Każdy bal, a szczególnie tak ważny i prestiżowy jak 50. Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami, ma mistrza ceremonii i – podobnie jak w latach poprzednich – został nim Douglas Evans, któremu w tym roku również towarzyszyła Beata Paszyc, dyrektor Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej i wicekonsul honorowy RP. Następnie na scenę została zaproszona Lady Blanka, która powiedziała m.in.:

Ekscelencje, Dostojni Goście i Moi Drodzy Przyjaciele.

Z wielką przyjemnością witam Was wszystkich na dzisiejszym 50. Międzynarodowym Balu Polonaise. Niektórzy z Was mogą pamiętać, gdy 5 lat temu powiedziałam, że jestem gotowa na 50. rocznicę. Obiecałam, że będzie to wyjątkowe święto i że tu będę. Jak widzicie, dotrzymałam obietnicy! Tak szybko minęły te wszystkie 50 lat! Szczerze mówiąc, to były najpiękniejsze i najbardziej ekscytujące lata w moim życiu, kiedy pełniłam swoją misję, by przybliżyć wszystkim Amerykanom więcej wiedzy o Polsce i o Polonii w USA! Bardzo dziękuję za przybycie i zapraszam do świętowania z nami!

Lady Blanka powitała wszystkich znakomitych gości, m.in. marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy – ministra Adama Kwiatkowskiego, ambasadora RP w USA Marka Magierowskiego, Jego Ekscelencję arcybiskupa Thomasa Wenskiego, Jego Ekscelencję arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, konsula RP z Nowego Jorku Adriana Kubickiego, prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wśród wymienionych byli też konsule honorowi RP z Kanady, Południowej Karoliny i Wirginii, a także prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Mielczarski i wielu innych gości z Chicago, Nowego Jorku, Michigan, Teksasu i Waszyngtonu.

Od lewej: Mistrz Ceremonii Douglas Evans, marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Gratulacje, podziękowania i nagrody

Prezydent Andrzej Duda w przesłanym wystąpieniu filmowym podkreślił wieloletnią działalność Lady Blanki Rosenstiel na rzecz polskości w USA, a minister Adam Kwiatkowski, który odpowiada w kancelarii prezydenta za kontakty z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą, wręczył laureatce wyjątkowy jubileuszowy dar – polską flagę i odczytał list od prezydenta. „Wszyscy razem – Polacy i Polonia na całym świecie – jesteśmy depozytariuszami wielkiego dziedzictwa kultury i wartości, które otrzymaliśmy od poprzedników i które przekazujemy naszym potomnym. Pamiętając o poruszających świadectwach wierności Ojczyźnie i polskiemu etosowi narodowemu, które składali nasi rodacy rozproszeni po cały świecie, z tym większym szacunkiem i miłością spoglądamy dzisiaj na biało-czerwoną flagę” – napisał Andrzej Duda.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w swoim wystąpieniu powiedział m. in.: „Widzimy w Miami potencjał do zacieśnienia więzów gospodarczych, kulturalnych i wszelkich innych między Polską a Florydą. Podziękował także charyzmatycznej jubilatce za wspieranie polskości i polskiej kultury w USA”.

Współzałożyciele Kongresu 60 Milionów: Kamil Szymański, Grzegorz Fryc i Zbigniew Klonowski z Lady Blanką Rosenstiel. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Prezes Narodowego Związku Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frank Spula, przyznał Lady Blance Nagrodę Humanitarną za pasję i propagowanie z oddaniem bogatego dziedzictwa Polski za pośrednictwem Instytutu i Fundacji. Kolejną nagrodę na ręce Lady Blanki złożyli współzałożyciele Kongresu 60 Milionów, który właśnie odbył się w Miami. Zbigniew Klonowski, Kamil Szymański i Grzegorz Fryc oraz właściciel galerii Artutito Jakub Fijewski wręczyli Lady Blance rzeźbę o nazwie „Nadzieja” za jej niestrudzone oddanie Polsce i Polonii, za budowanie mostów między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz za łączenie pokoleń młodych Polaków. Rzeźba ta symbolizuje latarnię morską – oko mądrości – spoglądające w przyszłość, które wskazuje Polakom, rozsianym po całym świecie, drogę do domu.

Na zakończenie części oficjalnej wystąpiła Beata Paszyc. – Amerykański Instytut Kultury Polskiej powstał 50 lat temu jako marzenie, z wizją promowania pozytywnego wizerunku Polski w Stanach Zjednoczonych. Śmiem twierdzić, że Lady Blanka jest jedyną Polką na świecie, która nie tylko założyła tę wspaniałą instytucję, ale nieprzerwanie jej przewodniczy i wspiera finansowo przez 5 dekad – powiedziała. – To jej determinacja, pasja i prawdziwa miłość do Polski utrwala to marzenie. Wszystko, co robi Lady Blanka, wykonywane jest z elegancją i wdziękiem, Lady Blanka jest doskonałym przykładem „mocy jednostki” – silnej osobowości, która pomimo przeszkód i różnych kolei losu idzie przez życie z jasną wizją i konsekwentnie dąży do celu. Realizowała swoją wizję promowania polskiej kultury, gdy Polska była za żelazną kurtyną, co wydawało się niemożliwym marzeniem. A dzisiaj prowadzone przez nią organizacje są znane i świetnie prosperują. Jest wzorem do naśladowania, ponieważ „moc jednostki” może obudzić się w każdym z nas. Mam zaszczyt i przyjemność wręczyć Pani Blance nagrodę „Złote Skrzydła” – mówiła dalej. – Proszę przyjąć ją od Instytutu, od naszych przyjaciół i działaczy, a jeśli mam Państwa zgodę, od wszystkich zgromadzonych tutaj i od wszystkich tych, których natchnęła Pani swoją kreatywnością. Jest Pani naszą inspiracją i motywacją do uczynienia świata lepszym i piękniejszym – zakończyła Beata Paszyc, a sala poderwała się z miejsc i brawom nie było końca.

Od lewej: założyciel i prezes Agencji Partner of Promotion Paweł Trochimiuk, Lady Blanka Rosenstiel, założyciel i prezes InPost Rafał Brzoska. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

W tym momencie wystrzeliły szampany i wzniesiono toast za Lady Blankę, a wszyscy goście spontanicznie odśpiewali „Sto lat”. Wzruszona Lady Blanka podziękowała i powiedziała, z przymrużeniem oka, że zamierza prowadzić swoją działalność przynajmniej do 120. roku życia, na co odezwały się kolejne oklaski, zaintonowano „200 lat” i parę następnych zwrotek tej pieśni zabrzmiało z ust zgromadzonych na sali osób. Był to piękny gest i niezapomniany toast.

Czas na występy artystów

Jubileuszowy, 50. Bal to także występy artystów. Po części oficjalnej na scenę wyszli tancerze grupy Polish American Folk Company z Nowego Jorku, którzy zatańczyli walca i mazura do muzyki Chopina, a o północy poprowadzili wszystkich gości w finałowym polonezie. Grupa ta prezentuje swój program na balach Instytutu już od 40 lat.

Specjalną częścią programu artystycznego był występ Nestora Torresa, laureata nagrody Grammy, flecisty i muzyka jazzowego, który wykonał „Besame Mucho”, jedną z piosenek, które śpiewała Lady Blanka na balach w przeszłości.

Nie zabrakło również zespołu tanecznego New Cenury Dace Company, występującego dla Instytutu już od 10 lat. Zespół założyła Aleksandra Sliva, córka primabaleriny z Argentyny, Marii Teresy Carrizo – złotej medalistki Instytutu, która wyszła za p. Slivę, polskiego pochodzenia.

Na jubileusz przygotowali specjalny program artystyczny – La Grande Dame! W cudownych złotych i bogato zdobionych strojach z epoki baroku, odtańczyli układ, w którym były elementy tańca marionetki, dyrygentury, idealnie synchronizowanych tancerek i tancerzy oraz wirujących baletnic.

Ten przepiękny występ ukoronował program artystyczny i zrobił na widzach wielkie wrażenie. Pokaz, niczym na dworze królewskim, ale taki też był temat balu, bo Lady Blanka wybrała poczet królów polskich Matejki, ilustrujący zaproszenie na bal.

Lady Blanka Rosenstiel i Adam Kwiatkowski – minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Specjalne wyróżnienia

W tym roku przyznano jeden złoty medal, który trafił do Dariusza Adamczyka. Niestety, nagrodzony nie mógł przybyć, ale obiecał, że przyjedzie za rok. Jest on przewodniczącym rady dyrektorów oraz prezesem firmy Honywell, wielobranżowego koncernu, istniejącego na rynku od ponad 100 lat. Honeywell to producent: automatyki przemysłowej, systemów sterowania dla lotnictwa i odczynników chemicznych. Znajduje się na liście firm Fortune 500.

Złoty Jubileusz to także inauguracja nagród specjalnych. Nagroda Doskonałość Przedsiębiorczości (Entrepreneurial Excellence Award), zarezerwowana dla wybitnych polskich przedsiębiorców, przyznana została Rafałowi Brzosce za osiągnięcia w e-commerce i pomysłowość w rozwiązaniach biznesowych. Rafał Brzoska jest założycielem i prezesem Grupy Kapitałowej Integer, wiodącej platformy dostarczania e-commerce. Sztandarową spółką Grupy jest InPost – również założona przez Rafała Brzoskę, która zrewolucjonizowała rynek doręczania paczek w Polsce.

Od lewej: Bożena Kamiński, Lady Blanka Rosenstiel, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Nagroda za Doskonałość Przedsiębiorczości trafiła również do Pawła Trochimiuka za strategię PR w promocji międzynarodowych marek i wdrażanie zmian społeczno-gospodarczych w Polsce. Pan Trochimiuk jest założycielem i Prezesem Agencji Partner of Promotion, która jest nr 1 w Polsce według niezależnych rankingów firm Public Relations. Firma oferuje kompleksowe usługi w takich obszarach jak: PR korporacyjny, PR marki, IR, social media, doradztwo i zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, a także realizacją projektów specjalnych.

Bogdan Chmielewski – prezes i Dyrektor Generalny Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – otrzymał nagrodę „Duch Polonii” (Polonia Spirit Award) za wyjątkowe wspieranie finansowe organizacji polonijnych i pomoc Polonii w USA. Na 30 września 2021 roku PSFCU miała 107,630 członków i ponad 2.5 mld dolarów w aktywach i cały czas się rozrasta.

Lady Blanka Rosenstiel oraz założyciel i prezes Vivelo Piotr Nowocień. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Specjalne wyróżnienie przypadło Piotrowi Nowcieniowi za promocję polsko-amerykańskiego biznesu. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych założył firmę rowerową Vivelo. Na bardzo trudnym rynku, pełnym tanich rowerów z Chin postanowił nie konkurować ceną, ale budować rowery typu cruiser najwyższej jakości z najlepszych materiałów. Po zaledwie 2 latach Vivelo zdołało stać się najbardziej popularną firmą produkującą rowery plażowe w kraju. Kilka najbardziej znanych amerykańskich sieci luksusowych hoteli w USA korzysta z rowerów Vivelo.

Grono sponsorów i podziękowania

Podziękowania dla sponsorów, szczególnie dla Państwa Conrada i Ivony Lowell, właścicieli firmy Lowell Foods, którzy dla każdego z gości przekazali torby pełne czekolad, cukierków, bombonierek i innych wyrobów czekoladowych z Polski. W tym roku uczestnicy balu otrzymali dodatkową torbę od firmy Eufora, która reprezentowana była przez dyrektora ds. sprzedaży międzynarodowej Pana Johna Franka Veleza. Eufora ufundowała dla każdego torbę z elegancką kosmetyczką z produktami do pielęgnacji włosów. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa przekazała również każdemu z gości pięknie wydrukowany certyfikat na $50 dolarów, dla każdego, kto otworzy konto w Unii Kredytowej.

Dalsze podziękowania skierowano do licznych osób, które wykupiły stoły lub wsparły finansowo bal, oraz oczywiście gorąco podziękowano organizatorom i wolontariuszom i wszystkim innym, którzy przyczynili się do przygotowania tego wspaniałego wydarzenia. Szczególne uznanie należy się Beacie Paszyc, która od 23 lat jest dyrektorem Instytutu i wicekonsulem honorowym. Za profesjonalizm, poświęcenie, ciężką pracę i dopilnowanie wszystkich najdrobniejszych szczegółów. Słowa podziękowania przekazane też zostały Vanessie Rodriguez, asystentce Instytutu, za jej doskonałą pracę i poświęcenie.

Dyrektor Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej Beata Paszyc i Lady Blanka Rosenstiel. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Zabawa i tańce

Bal to nie tylko przemowy, program artystyczny, ale również wyborna kolacja, doskonałe trunki, wina z Hiszpanii sponsorowane przez firmę Bodega Volver oraz wódki Żubrówka i Polana i Siano, sponsorowane przez Espiritus Group.

Zespół taneczny New Century Dance Company. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Orkiestra grała standardy i rytmy latynoskie, jak przystało na Miami, podłoga taneczna wypełniła się gośćmi, panie w pięknych kreacjach oraz eleganccy panowie wirowali, tańczyli i nie chcieli schodzić z parkietu.

Polsko-Amerykański Zespół Pieśni i Tańca z Nowego Jorku. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Bal był podziękowaniem i ukłonem w stronę Lady Blanki, która króluje przez 50 lat jako propagatorka Polski, jej historii i kultury. Robi to na najwyższym poziomie i zawsze gromadzi ciekawe osoby z różnych krańców Ziemi oraz z wielu różnych dziedzin. Na balu bawili się świetnie starsi, osoby w średnim wieku, 30- i 20-latki, a także młodzież 12-16-letnia. To niezwykłe miejsce, gdzie Polonia spotyka się, wspiera oraz bawi w dobrym stylu i smaku.

Do następnego balu w malowniczym Miami już za rok.

Czas na brunch

Podobnie jak w ubiegłych latach, następnego dnia uczestnicy balu spotkali się na brunchu. W tym roku oprócz elementów polskich, gdy tradycyjnie wystąpił zespół Polish American Folk Dance Company z kolorowym krakowiakiem, były elementy Miami. Nestor Torres rodem z Puerto Rico, nagrodzony licznymi Grammy wystąpił z minikoncertem na flet, w którym zawarte były piękne melodie latynoskie i brodwayowskie. Bardzo głęboko, od serca, powiedział on o Lady Blance, która swą pracą jednoczy nie tylko Polaków na obczyźnie, ale również inne nacje. I mimo burz, czy czasem niepogody, spogląda na życie oczekując tęczy… I wtedy zagrał „ Over the rainbow” („Nad tęczą wysoko”) z filmu „Czarnoksiężnik z Oz”. Oprócz specjalnych gości i sponsorów, było wiele dzieci i młodych ludzi, co cieszy organizatorów, bo to w nich, w młodzieży, jest przyszłość Polonii.

Uroczyste śniadanie to czas na dalsze rozmowy, spotkania i nawiązywanie kontaktów, które często owocują nowymi pomysłami, biznesami i przyjaźnią.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -