Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Chciałbym złożyć podanie o obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, ale wypełniając papiery potrzebne do złożenia wniosku napotkałem na problem. Mianowicie w formularzu wniosku o obywatelstwo amerykańskie jest pytanie o numer rejestracyjny służby wojskowej, którego ja nie posiadam. Przyjechałem do Stanów Zjednoczonych jako nastolatek i przez wiele lat byłem tu nielegalnie do czasu aż ożeniłem się z obywatelką USA. Gdy tu przyjechałem w wieku 18 lat, nie znałem angielskiego i nie chodziłem do szkoły. Nie miałem zatem pojęcia o obowiązku rejestracji do służby wojskowej i nie pamiętam, żebym się kiedykolwiek rejestrował do wojska w Stanach Zjednoczonych. Jak mogę to sprawdzić i naprawić, jeżeli okazałoby się, że nie mam tego numeru rejestracyjnego. Czy będzie to problem w świetle tego, że staram się o obywatelstwo i czy obowiązek rejestracji do służby wojskowej dotyczy też nielegalnych imigrantów?
Marcin z Odessa, FL
Drogi Panie Marcinie
Rejestracja do bazy danych służby wojskowej, tzw. „Selective Service”, jest obowiązkowa i świadome niedopełnienie tego obowiązku może potencjalnie uniemożliwić lub bardzo utrudnić Panu uzyskanie obywatelstwa amerykańskiego, a także narazić Pana na odpowiedzialność karną. Możliwość naprawienia błędu w przypadku braku rejestracji do „Selective Service” będzie zależała od Pana wieku. Po ukończeniu 26. roku życia nie ma możliwości już się zarejestrować. Zgłoszenie do „Selective Service” to proces, w ramach którego rząd federalny Stanów Zjednoczonych gromadzi listę nazwisk i adresów mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat do wykorzystania w przypadku stanu nadzwyczajnego ogłaszanego przez kongres i prezydenta, który wymagałby szybkiego powiększenia sił zbrojnych.
Wszyscy mężczyźni (w tym imigranci – legalni i nielegalni) mieszkający w Stanach Zjednoczonych lub na terytoriach USA, w wieku od 18 do 25 lat mają obowiązek zarejestrować się do „Selective Service” w ciągu 30 dni od daty ich 18. urodzin. Rejestracji można dokonać przez internet na stronie www.sss.gov lub drogą listowną. Po zarejestrowaniu się powinien Pan otrzymać potwierdzenie rejestracji zawierające numer „Selective Service”, które należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Jeżeli nie może Pan zlokalizować swojego numeru „Selective Service”, można go ściągnąć odwiedzając stronę internetową www.sss.gov klikając na „Sprawdź status rejestracji”. Jeśli się Pan przeprowadzi, prawo federalne wymaga powiadomienia „Selective Service” o zmianie adresu, której można dokonać na tej samej stronie internetowej, klikając na „Zgłoś zmianę adresu online” lub poprzez wypełnienie i złożenie formularza zmiany adresu na poczcie.
Świadome niezarejestrowanie się do „Selective Service” jest poważnym przestępstwem, za które w przypadku skazania grozi kara więzienia do pięciu lat i/lub kara pieniężna do 250,000 dolarów. Dodatkowo mężczyźni, którzy nie dopełnili obowiązku rejestracji, mogą na zawsze utracić uprawnienia do otrzymania pomocy finansowej dla studentów, możliwości zatrudnienia w instytucjach rządowych oraz możliwość uzyskania obywatelstwa amerykańskiego.
W przypadku jeżeli ustali Pan, że nie posiada numeru rejestracyjnego „Selective Service” i ze względu na wiek nie jest Pan w stanie naprawić błędu i zarejestrować się, przed złożeniem wniosku o obywatelstwo USA zalecam konsultację z adwokatem imigracyjnym. Moja kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju sprawach i może Panu pomóc przy ustaleniu i podjęciu dalszych kroków w celu uzyskania obywatelstwa amerykańskiego.
W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.