czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaDziałyHistoriaPowstanie Warszawskie ‘44 – pamiętamy!

Powstanie Warszawskie ‘44 – pamiętamy!

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Ta największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie stała się symbolem heroizmu Polaków i ich umiłowania wolności. Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy z rąk Niemców i utworzenie w niej ośrodka polskiej władzy państwowej przed oczekiwanym wkroczeniem wojsk sowieckich. Niezależnie od politycznych i strategicznych celów mieszkańcy Warszawy, umęczeni niemieckim terrorem, stanęli do walki, której efektem miało być wyzwolenie miasta i przywrócenie wolności jego mieszkańcom – wolności po pięciu latach naznaczonych ludzkimi tragediami: od pierwszych bombardowań w czasie kampanii wrześniowej, przez uliczne łapanki i policyjne aresztowania, masowe egzekucje i zsyłki do obozów koncentracyjnych po zbrodnie popełniane na ludności żydowskiej w warszawskim getcie i w trakcie jego likwidacji…

Fot. NAC

Gdy wybiła godzina „W”, 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, ludność Warszawy stanęła do zbrojnej walki ze znienawidzonym okupantem o wolność swoją i swojego miasta. Dysproporcja sił między powstańcami a oddziałami niemieckimi była jednak zbyt wielka. Wbrew kalkulacjom przywódców powstania udzielenia pomocy walczącej Warszawie odmówili Sowieci, którzy wstrzymali ofensywę Armii Czerwonej. Pomoc zachodnich aliantów w formie m.in. zrzutów broni i wyposażenia okazała się niewystarczająca. Po 63 dniach walki Powstanie Warszawskie upadło. Ofiara poniesiona przez powstańców, ludność cywilną Warszawy, a także przez samo miasto – niemal zrównane z ziemią przez Niemców – nie poszła jednak na marne. Powstanie Warszawskie stało się symbolem walki o wolność, a jego bohaterowie wzorem dla kolejnych pokoleń. W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Ustawa o ustanowieniu tego dnia świętem państwowym uchwalona została z inicjatywy ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2010 r. corocznie 1 sierpnia obchodzony jest jako polskie święto państwowe. Główne obchody odbywają się w Warszawie, która co roku o godzinie 17.00 zamiera – zatrzymują się samochody, tramwaje, ludzie, słychać dźwięk syren – godzina „W” wybija po raz kolejny, niesie się echo historii…

JLS


POWSTANIE W LICZBACH

  • 63 dni – tyle trwało powstanie, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. i zakończyło się 2 października 1944 r.
  • 45 tys. osób – tylu żołnierzy Armii Krajowej i innych polskich formacji brało udział w powstaniu.
  • 16-18 tys. osób – według szacunków tylu powstańców straciło życie w walkach o stolicę.
  • 25 tys. osób – tyle powstańców zostało rannych.
  • 150-180 tys. osób – szacunkowo tyle ofiar cywilnych pochłonęło powstanie.
  • 12 ton – tyle popiołów podchodzących ze spalonych zwłok zamordowanych Polaków zebrano na Woli.
  • 10 tys. hitlerowców – tylu z nich według szacunków zginęło podczas tłumienia powstania.
  • 72 proc. zabudowy mieszkalnej, 90 proc. zabytków – to skala zniszczeń Warszawy

Polonia oddaje hołd Bohaterom

Kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego już od ośmiu lat czczone są wciągnięciem biało-czerwonej flagi z kotwicą, symbolem Polski Walczącej, na maszt przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na nowojorskim Greenpoincie. Flaga wciągana jest na maszt zawsze 1 sierpnia, o godz. 11:00 czasu lokalnego (17:00 w Polsce) i powiewa nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -