Po ćwierć wieku przerwy aktywność zawodową planuje wznowić Krystyna Loska. Jej emerytura okazała się niemiłosiernie skromna. Przepracowanie 33 lat zapewniło tylko najniższą stawkę.
25 lipca Krystyna Loska skończy 84 lata. Pamięta ją tylko dojrzałe pokolenie Polaków. Legendarna spikerka TVP uchodziła za wzór profesjonalizmu, szyku i pasji. Przeszła na emeryturę w 1994 r. Od tamtej pory jedynie sporadycznie pojawiała się na wizji, najczęściej przy okazji jubileuszy związanych z Telewizją Polską. Jej powrót do pracy nie musi jednak oznaczać bycia na wizji. Legendarna spikerka nawiązała kontrakt z agencją skupiającą lektorów. Wiek nie pozbawił jej dykcji i ciepłej barwy głosu.
W zeszłym roku spikerka zamieszkała u córki – 62-letniej Grażyny Torbickiej i jej męża. Wcześniej była sama w odrębnym mieszkaniu. Dała się namówić na zmianę podczas epidemii. Córka, zafascynowana opowieściami o przeszłości 83-latki, postanowiła je nagrywać i robić notatki. Ma ponoć plan, który być może zaowocuje wydaniem wspólnej publikacji.
Początkowo Krystyna Loska była lektorką filmową w TVP Katowice, dopiero w czerwcu 1962 r. zadebiutowała jako spikerka, zapowiadając emisję serialu „Zorro”. W młodości myślała o aktorstwie. Studia teatralne w Krakowie przerwała po drugim roku, ponieważ zaszła w ciążę. Kilka lat po urodzeniu córki zdała egzamin eksternistyczny. Uczęszczała do sekcji recytatorskiej w Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach, gdzie została dostrzeżona przez redaktorkę lokalnego radia, która zaproponowała jej pracę lektorki. Jej mąż przez wiele lat był kierownikiem robót górniczych w kopalni Ziemowit. Ponieważ zaczął chorować, musiał odejść z kopalni. Przez osiem lat pracował w Ministerstwie Górnictwa w Katowicach, a potem został przeniesiony do Państwowej Rady Górnictwa w Warszawie. Stolica była też dogodniejszym miejscem dla kariery prezenterki. Loska była uważana za osobę przynoszącą szczęście polskiej reprezentacji piłkarskiej, wielokrotnie zapowiadała transmisje ze spotkań międzynarodowych w czasach świetności drużyny narodowej. W 2013 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 75. rocznicy nadania w Polsce próbnego sygnału telewizyjnego.
Halina Kossak