niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPosiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego strona rządowa przedstawiła parlamentarzystom, zwłaszcza opozycji, szeroką informację – powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślał zgodne stanowisko różnych opcji politycznych w sprawie wsparcia Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda (C), szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera (2P), zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik (2L), szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot (L), sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz (P) podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 24 lutego. Fot. PAP/Paweł Supernak

Posiedzenie RBN odbyło się w piątek w Pałacu Prezydenckim z udziałem przedstawicieli ministerstw, w tym szefów MON i MSWiA, szefa Sztabu Generalnego WP i przedstawicieli parlamentu, w tym ugrupowań opozycyjnych.

Po posiedzeniu prezydent zwrócił uwagę, że głównym tematem jego ostatnich spotkań z zagranicznymi przywódcami, w tym z prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim „była kwestia bezpieczeństwa Polski w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i samej obrony Ukrainy, tego, w jaki sposób państw Zachodu będą wspierały Ukrainę, jakie cele chcemy osiągnąć”.

„Mieliśmy bardzo dobre i bardzo konstruktywne spotkanie, podziękowałem wszystkim uczestnikom ze strony rządowej za bardzo konstruktywne podejście i udzielenie szerokiej informacji przedstawicielom parlamentu, przede wszystkim przedstawicielom opozycji, co do tego, jak rzeczywiście wygląda sytuacja” – powiedział prezydent na konferencji prasowej. Zastrzegł, że z uwagi na niejawność posiedzenia, nie może podać szczegółów.

„Cztery godziny przekazywania informacji i dyskusji, naprawdę bardzo wyczerpującej, na wszystkie tematy, które interesowały przedstawicieli parlamentu” – relacjonował. „Bardzo rzeczowa dyskusja, wiele ważnych i ciekawych propozycji, jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom za bardzo poważne podejście – powiedział Duda.

Zaznaczył, że „utrzymywanie poważnego podejścia” do kwestii omawianych na forum RBN pozwala mu „na arenie międzynarodowej śmiało mówić do naszych partnerów, że w Polsce scena polityczna do sprawy Ukrainy i wojny wywołanej przez Rosję ma absolutnie jednolite podejście”.

Podkreślił, że w Polsce nie ma ani jednej poważnej siły politycznej, która „odrywałaby się” od tego podejścia i prezentowała odmienne stanowisko. „Wręcz odwrotnie, jest tak, że tutaj wszyscy de facto mówimy jednym głosem; to jest bardzo ważne, bo to też pokazuje naszą bardzo mocną i jednoznaczną polską pozycję w tej kwestii” – powiedział Duda. „Chcę z satysfakcją powiedzieć, że to rzeczywiście gremium, które w poważny sposób podchodzi do polskich spraw” – powiedział o uczestnikach RBN.

„Wiemy o tym, że na scenie politycznej jest wiele sporów, to rzecz jasna naturalne, mamy też czas można powiedzieć już kampanii wyborczej – niektórzy mówią, że już dawno się rozpoczęła. Ale cieszę się bardzo, że temat Ukrainy, tak jak prosiłem właściwie od samego początku rosyjskiej agresji, jest traktowany w sposób bardzo poważny, i podejście wszystkich uczestników tych spotkań jest niezwykle konstruktywne” – dodał.

„Myślę, że wszyscy uczestnicy są usatysfakcjonowani, zresztą można było to usłyszeć, przede wszystkim od tych uczestników, którzy reprezentowali opozycję, co osobiście przyjmuję z satysfakcją. Więc ten konstytucyjny format, jakim jest RBN, funkcjonuje dobrze i służy sprawie naszego bezpieczeństwa” – przekonywał prezydent.

Otwierając posiedzenie prezydent zwrócił uwagę, że nie bierze w nim udziału premier Mateusz Morawiecki, który udał się z wizytą do Kijowa, by przekazać pierwsze z 14 czołgów Leopard 2A4, które Polska zadeklarowała w ramach wsparcia ukraińskich wojsk. „Cieszę się, że dzierżymy także w tym zakresie palmę pierwszeństwa – dodał. „Dobrze z tego punktu widzenia, że pan premier to dzisiaj realizuje” – powiedział, zwracając uwagę na przypadająca 24 lutego rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

brw/mrr/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -