W dniach 3-6 czerwca w San Diego w Kalifornii odbyło się prestiżowe wydarzenie BIO International Convention, w którym udział wzięło ponad 20 tysięcy liderów branży biotechnologicznej z całego świata – od największych korporacji po średniej wielkości spółki i startupy. Na BIO International Convention 2024 nie zabrakło również kilkudziesięciu najbardziej innowacyjnych spółek z Polski, które zaprezentowały swoje rozwiązania na stoisku Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) i Związku Firm Biotechnologicznych BioForum.
Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia w Bostonie aż 35 polskich firm biotechnologicznych zaprezentowało się na stoisku narodowym. W tym roku dzięki wsparciu PAIH oraz BioForum kolejne spółki z Polski mogły nieodpłatnie wystawiać się na największych targach branżowych w USA. To wydarzenie, podczas którego biznes spotyka się z kontrahentami, ze środowiskiem akademickim oraz przedstawicielami narodowych i regionalnych agencji rozwoju gospodarczego. To tu pomysły na rozwiązania technologiczne wychodzą naprzeciw potrzebom rynku, od etapu R&D aż po ich wdrożenie. Organizator targów oferuje wystawcom dostęp do platformy, dzięki której w przejrzysty i sprawny sposób można organizować spotkania biznesowe z globalnymi partnerami. Polskie firmy zorganizowały kilkaset takich spotkań B2B, co ma konkretne przełożenie na kontrakty i zastosowanie rozwiązań na rynku amerykańskim.
Przygotowania do BIO trwały od wielu miesięcy. Nad sukcesem stoiska w San Diego czuwali przedstawiciele Zagranicznych Biur Handlowych W Houston, Nowym Jorku i Los Angeles. – Jest to druga edycja BIO, na której powstało polskie stoisko narodowe. Widzimy ogromny wzrost liczby osób odwiedzających polskie firmy – powiedziała Paulina Mięczkowska z ZBH Houston, która koordynowała organizację polskiego stoiska.
– Amerykańskie biznesy szukają w Polsce rozwiązań swoich potrzeb, których brakuje im na rynku lokalnym. My często te rozwiązania już mamy i możemy śmiało powiedzieć, że Polska wypracowuje sobie rozpoznawalność marki – dodaje Zuzanna Kobrzynski.
Obecny na stoisku Prezes Związku Firm Biotechnologicznych BioForum Robert Mikulski stwierdza, że: „wykorzystanie biotechnologii w Polsce niesie ze sobą wiele szans. W medycynie biotechnologia może przyczynić się do opracowania nowych terapii genowych i leków, które będą skuteczniejsze w leczeniu chorób przewlekłych i rzadkich”.
Krzysztof Grabowski, z ZBH w Nowym Jorku, jest zdania, że polskie firmy znajdują się w świetnym punkcie dziejowym, w którym wzrost popularności szeroko rozumianej branży technologicznej sprzyja budowie polskiej marki narodowej. – Nie mam tu na myśli tylko BIO International Convention, ale także inne wydarzenia branżowe, jak np. Consumer Electronics Show (CES), które miało miejsce w styczniu tego roku, gdzie po raz pierwszy 10 firm technologicznych z Polski mogło wystawić się w naszym pawilonie narodowym w Las Vegas. Drony, energia odnawialna, wykorzystanie wodoru oraz sztucznej inteligencji to tylko niektóre przykłady – wylicza Grabowski.
Większa rozpoznawalność polskich firm
Misja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu nie ogranicza się do promocji biotechnologii. Oprócz wspomnianego już Consumer Electronics Show (CES®) tylko w tym roku agencja umożliwiła polskim firmom udział w tragach wielu branż. W lutym PAIH wraz z partnerem Encore Gallery przygotowała narodowy pawilon na największych targach lekkiego budownictwa w USA, The NAHB International Builders’ Show® (IBS), w którym można było zapoznać się z ofertą 6 polskich firm branży budowlanej i wykończenia wnętrz. W marcu 5 polskich firm z branży lotniczej zaprezentowało się podczas Aerospace and Defense Supplier Summit Seattle na stoisku zorganizowanym przez PAIH, Miasto Rzeszów i Dolinę Lotniczą. W kwietniu New York FinTech Week był okazją do promocji startupów branży finansowej na stoisku PAIH. Niewiele osób wie, że Polska wybiła się na drugie światowe miejsce pod względem wartości eksportu mebli. Tutaj także PAIH była obecna podczas targów High Point w Karolinie Północnej, gdzie wspólnie z OIGPM agencja zaprezentowała 7 firm meblarskich z Polski. Należy wspomnieć też o International Miami Boat Show, gdzie wystawili się polscy producenci małych i średnich jednostek pływających i stoczni, ale i najbardziej prestiżowe katamarany. Wreszcie Polska coraz liczniej pojawia się na targach spożywczych, takich jak Fancy Food Show w Nowym Jorku oraz National Restaurant Association (NRA) Show Chicago, które stały się platformą dla licznych polskich producentów żywności m.in. dzięki stoisku narodowemu PAIH. Liczna obecność na prestiżowych targach jest wyraźnym sygnałem, że polskie firmy czują się swobodniej w ekspansji zagranicznej. Są lepiej do niej przygotowane i rozumieją konkurencję, oczekiwania konsumenta amerykańskiego i wychodzą im naprzeciw.
Gdzie szukać wsparcia
Coraz częściej firmy decydują się też na inwestycje bezpośrednie w USA lub rozważają zarejestrowanie działalności w Stanach Zjednoczonych na potrzeby dystrybucji swoich towarów. Tu na polskie firmy czekają możliwości pozyskania grantów i lokalnych zachęt inwestycyjnych, co pozwala na poprawę ich konkurencyjności. Polska Agencja Inwestycji i Handlu i tu służy poradą i kontaktami do odpowiednich instytucji na miejscu. Aby dowiedzieć się więcej o rekrutacji na wydarzenia targowe z udziałem PAIH i 4 zagranicznych biur handlowych w USA oraz skontaktować się z przedstawicielami, zapraszamy na stronę paih.gov.pl. Uwadze przedsiębiorców polecamy także PAIH Business Forum 2024, które odbędzie się 2-3 października w Warszawie, a podczas którego przedstawiciele PAIH z całego świata będą do dyspozycji przedsiębiorców biorących udział w wydarzeniu.
Paulina Mieczkowska, Zuzanna Kobrzynski, Krzysztof Grabowski
Fot. PAIH