„Dziewczyna w ramie obrazu” Rembrandta, jedno z najcenniejszych arcydzieł malarskich w polskich zbiorach, jesienią gościć będzie w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Znajdzie się w doborowym towarzystwie.
„Dziewczyna w ramie obrazu” jest jednym z dwóch portretów holenderskiego mistrza prezentowanych w Galerii Arcydzieł Zamku Królewskiego. Drugi to „Uczony przy pulpicie”. W Polsce znajdują się tylko trzy arcydzieła Rembrandta. Trzecim jest „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, który znajduje się w Muzeum Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Portrety z kolekcji Zamku Królewskiego powstały w 1641 roku. Podpis artysty w „Dziewczynie” znajduje się w tle po jej prawej ręce. Dzieło zachwyca grą światła, żywiołową energią w spojrzeniu i geście sportretowanej, opierającej ręce na krawędzi ramy, co sprawia wrażenie, że naprawdę z niej się wychyla, jakby chciała z niej wyjść.
Zamek Królewski udostępni dzieło na wystawę „Rembrandt – Hoogstraten. Colour and Illusion”. Ekspozycja w Wiedniu potrwa od 8 października do 12 stycznia 2025 roku. Wystawa będzie okazją do porównania mistrzowskich dzieł Rembrandta Harmensza van Rijna i jego ucznia Samuela van Hoogstratena.
Na wiedeńską wystawę złoży się 60 dzieł wypożyczonych z wielu muzeów świata, m.in. z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Luwru w Paryżu, Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie, Muzeum Sztuk Pięknych w San Francisco, Armand Hammer Collection w Los Angeles.
tom