Polska dołączyła do ścisłej czołówki eksporterów drobiu. Z wynikiem 1.6 mln ton zajmuje trzecie miejsce na świcie. Lepszy wynik ma tylko Brazylia (4.4 mln) i USA (3.3 mln). Dane te zawarto w raporcie „Co, ile i jak jemy: stan rynku mięsa w Polsce w 2023 roku”, opracowanym przez Strategy& Polska.
Historyczny wzrost produkcji drobiu, a także spodziewany wzrost będzie napędzany silną pozycją polskich producentów na rynkach międzynarodowych i wsparty zmianą zachowań konsumentów, traktujących drób jako zdrowszą alternatywę dla pozostałych gatunków mięsa.
Konsumencki rynek mięsa w Polsce osiągnął wartość prawie 50 mld zł w 2022 roku. – Sektor ten przekształcił się z niskowolumenowej produkcji rolniczej w kilkudziesięciu dużych producentów specjalizujących się w różnych gatunkach mięsa – powiedział Krzysztof Badowski, partner zarządzający Strategy& Polska.
– Firmy coraz śmielej badają rynki zagraniczne w poszukiwaniu klientów. Szczególnie widoczne jest to w polskim sektorze drobiarskim, który stał się jednym z globalnych liderów, osiągając w 2021 roku ponad 3 mld dolarów sprzedaży eksportowej – dodał Badowski.
Wzrastające koszty pasz i energii stanowią główne wyzwanie dla rozwoju rynku mięsa. Koszty paszy są kluczowym elementem kosztowym producentów mięsa (50-60 proc.). – W sektorach wieprzowiny i wołowiny również zauważalny jest wzrost produkcji, co może być przełomem w długoletnim trendzie malejącego pogłowia bydła i trzody w Polsce – stwierdził Marek Steinhoff-Traczewski, menedżer Strategy& Polska.
tom