poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyPolska przygoda uczniów z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. A. Janty-Połczyńskiego w Lakewood

Polska przygoda uczniów z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. A. Janty-Połczyńskiego w Lakewood

Historia dynamicznie przedstawiona w 60-sekundowym filmiku to ciekawa propozycja dla współczesnej młodzieży wychowanej na wizualizacji oraz szybkim przepływie informacji. Taką propozycję przedstawiła Fundacja Patria Nostra w swoim konkursie historycznym skierowanym do młodzieży polonijnej z całego świata.

Drużna z Lakewood (od lewej): Julia Soból, Jolanta Wolak (opiekun), Anna Wolak, Kuba Michalik. Fot. Jolanta Wolak

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. A. Janty-Połczyńskiego w Lakewood często biorą udział w konkursach, zarówno tych organizowanych przez samą szkołę lub Centralę Polskich Szkół Dokształcających, jak i przez inne organizacje. Udział w konkursach jest bodźcem do pogłębienia wiedzy na temat kultury i historii Polski, dlatego też nauczyciele zachęcają do nich młodzież i dzieci. Podobnie było też w przypadku konkursu historycznego Patria Nostra – kiedy uczniowie zgłosili chęć udziału w konkursie, spotkali się z entuzjastycznym wsparciem swoich rodziców i nauczycieli. Spośród ośmiu zaproponowanych tematów wybrali tragiczną śmierć Zbigniewa Cybulskiego i wkrótce stworzyli minutowy filmik przedstawiający postać tego aktora i jego przedwczesne odejście. Ich film zajął 8. miejsce spośród 76 drużyn z całego świata!

Od lewej: Kuba Michalik, Anna Wolak, Julia Soból. Fot. Jolanta Wolak

Drużyna z Lakewood w składzie: Anna Wolak, Julia Soból, Kuba Michalik pod opieką Jolanty Wolak została zaproszona na ufundowany przez organizatorów tygodniowy pobyt w Polsce, którego zwieńczeniem była Gala Finałowa w Filmotece Narodowej w Warszawie.

Cała grupa – a oprócz młodzieży z USA przybyły też grupy z Litwy, Ukrainy, Bułgarii, Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – została zakwaterowana w malowniczym dworku pod Warszawą, skąd codziennie wyruszano autokarem na wycieczki. Młodzież zwiedziła Kraków, gdzie miała okazję podziwiać miecz koronacyjny w skarbcu na Wawelu, przespacerować się traktem królewskim, zajrzeć na dziedziniec Collegium Maius, wysłuchać hejnału z wieży Kościoła Mariackiego czy posmakować różnych specjałów na Jarmarku Bożonarodzeniowym pod Sukiennicami.

Warszawa też nie poskąpiła swoich uroków, umożliwiając spacer po Łazienkach, zobaczenie zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podziwianie choinki na Placu Zamkowym czy zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla grupy z Lakewood szczególne znaczenie miała wizyta na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie w Mauzoleum odwiedzili ostatnie miejsce spoczynku patrona szkoły Aleksandra Janty-Połczyńskiego oraz jego żony Walentyny, którą wielu uczniów miało okazję poznać osobiście, gdyż do ostatnich dni swego życia bardzo interesowała się życiem „swojej” szkoły. Zwieńczeniem warszawskiej przygody była wizyta w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy, która zachwyciła wszystkich otwartością i serdecznością.

Te wycieczki i odwiedzone miejsca na pewno zaowocują większym zrozumieniem obrazów mistrza Matejki czy autentycznym docenieniem różnic w architekturze gotyckiej i renesansowej. Każdy wyjazd to też godziny spędzone wspólnie w autokarze na wspólnym śpiewaniu czy dyskusjach o podobieństwach i różnicach w życiu Polonii w różnych krajach.

Warszawskie Powązki, przy grobie Walentyny i Aleksandra Janty-Połczyńskich. Fot. Jolanta Wolak

Amerykańskie dzieci doceniły fakt, że mają pełne prawa obywatelskie w obydwu swoich ojczyznach, bo ich rówieśnicy w innych krajach nie mają możliwości posiadania dwóch paszportów. Inne też będzie ich podejście do pracy przez zoom po usłyszeniu opowiadania opiekunki grupy z Kamieńca Podolskiego o tym, jak to dzieci często nie mogą się połączyć, bo wysiadł im internet, odłączono prąd albo właśnie włączono syreny alarmowe i trzeba uciekać do schronu…

Podczas pobytu w Polsce zawiązały się przyjaźnie, a młodzież polonijna tak bardzo się ze sobą zżyła, że podczas Gali Finałowej trudno byłoby się domyśleć, że poszczególne drużyny ze sobą konkurowały, gdyż tak głośno i szczerze jedni drugim kibicowali. Nie obyło się bez tradycyjnej wymiany pamiątek na zakończenie pobytu. Do nich można zaliczyć też zdjęcia z polonijnego pikniku w Dubaju, gdzie tamtejsza drużyna z konkursu Patria Nostra wystąpiła w szkolnych koszulkach drużyny z Lakewood!

Konkurs oraz wyjazd do Polski dostarczył uczniom z Lakewood niezapomnianych przeżyć i był motywacją do rozpoczęcia przygotowań do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku!

Jolanta Wolak
www.lakewoodpolishschool.com

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -