poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutPolonia w Connecticut zaprasza na obchody i festiwale dożynkowe

Polonia w Connecticut zaprasza na obchody i festiwale dożynkowe

Dożynki to wyjątkowe święto łączące w sobie elementy tradycji i dobrej zabawy. Dzięki temu unikatowemu połączeniu stanowią wspaniałą okazję nie tylko do spędzenia czasu we wspólnym, polonijnym gronie, ale również do celebracji tego, co najpiękniejsze w polskiej kulturze. Tradycję tę, wpisaną od kilku wieków w polską kulturę, na amerykański grunt przenieśli polscy imigranci, którzy do dziś kultywują dożynkowy zwyczaj i przekazują go kolejnym pokoleniom. Dożynki obchodzone są również w Connecticut, gdzie na przełomie sierpnia i września odbędzie się kilka festiwali i uroczystości wpisujących się w tradycję obchodów Święta Plonów.

Błogosławieństwo chleba, a następnie dzielenie się nim jest jedną z dożynkowych tradycji. Na zdj. dożynki w New Britain, msza św. na Polance Sokołów, 2023 r. Fot. Archiwum WEM

Dożynki stanowią połączenie celebracji polskich tradycji i kultury z zabawą oraz okazją do spotkania w gronie znajomych – również tych, którzy nie wywodzą się z polonijnego środowiska, bo nie ma chyba lepszego wydarzenia, które jak w pigułce pokazywałoby to, co w Polsce i Polonii najlepsze. W najbliższych tygodniach w Connecticut odbędzie się kilka obchodów dożynkowych. Różnią się skalą, na jaką są organizowane, ale wszystkie zawierają w sobie elementy dożynkowych obrzędów i wszystkie stanowią odzwierciedlenie tego, jak ważne dla Polonii jest polskie dziedzictwo i jego kontynuacja poprzez przekazywanie go kolejnemu pokoleniu.

Sierpień

Sezon dożynkowy zainauguruje dwudniowy festiwal w Stamford organizowany przez polską parafię Holy Name of Jesus. Ma on wieloletnią tradycję, z przerwą na pandemię organizowany jest od kilku dekad. Uczestnicy jak co roku będą mogli liczyć na zabawę przy polskiej muzyce, występy artystyczne pokazujące bogactwo polskiego folkloru oraz smaczne jedzenie. Drugiego dnia dożynek – w niedzielę, 18 sierpnia – odprawiona zostanie uroczysta msza św. dożynkowa, podczas której odbędzie się procesja darów, w tym dożynkowego wieńca i chleba.

W kolejną niedzielę okazją do celebrowania Święta Plonów będą dożynki w parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport. Uroczystościom dożynkowym będzie towarzyszyć kiermasz lokalnych produktów, wyrobów i darów natury („Farmers market”) oraz wystawa gobelinów.

W obchodach dożynek uczestniczą przedstawiciele całej lokalnej społeczności, w tym dzieci i młodzież. Na zdj. dożynkowa msza św. w kościele św. Cyryla i Metodego w Hartford, 2022 r. Fot. Archiwum WEM

Wrzesień

Pierwszy weekend września to aż trzy festiwale dożynkowe: w Bristol, New Haven i New Britain.

Dwa dni potrwają dożynki organizowane przez parafię św. Stanisława Kostki w Bristol. Odbędą się 7 i 8 września. W niedzielę, 8 września, o 10:30 am zostanie odprawiona uroczysta msza św. dożynkowa z udziałem Chóru Polonia Paderewski, a zaraz po mszy odbędzie się w kościele krótki koncert chóru. Podczas nabożeństwa odbędzie się uroczysta procesja darów oraz poświęcenie m.in. dożynkowego chleba. W oba dni goście będą mogli skosztować smacznych potraw typowych dla kuchni polskiej. Wśród innych atrakcji warto wymienić kiermasz rozmaitości oraz loterię, której finał odbędzie się w niedzielę o godz. 5:30 pm, a także tegoroczną nowość – pokaz zabytkowych aut.

Sobota, 7 września, to data 41. Dożynek w New Britain. Mająca swój początek na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia impreza może się poszczycić jedną z najdłuższych tradycji w Connecticut. Mimo że przerwała ją pandemia i mimo wątpliwości, jakie po zeszłorocznej jubileuszowej 40. edycji pojawiły się odnośnie do kontynuacji tej inicjatywy, organizatorzy postanowili po raz kolejny stanąć na wysokości wyzwania i dołożyć starań, by ta tradycja nie została zaprzepaszczona. Świętowanie rozpocznie uroczysta dożynkowa msza święta odprawiona na Polance Sokołów o godz. 11:00 am. W dalszej części programu przewidziane są występy artystyczne, a wieczorem odbędzie się zabawa taneczna przy polskiej muzyce. Oczywiście dożynki będą też okazją do skosztowania dań typowych dla kuchni polskiej. Wstęp na dożynki jest bezpłatny, opłata w wysokości $10 pobierana jest jedynie za parking.

Z kolei w niedzielę, 8 września, na dożynkowy piknik, który odbędzie się w Wallingford w zadaszonym pawilonie PNA, zaprasza parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w New Haven. Uczestnicy mogą liczyć na to, co w dożynkach najlepsze: muzykę, polskie jedzenie i doborowe polonijne towarzystwo.

Dożynkowy kalendarz zamyka Święto Plonów w kościele św. Cyryla i Metodego w Hartford, gdzie w niedzielę, 15 września, odprawiona zostanie uroczysta msza św. Głównym celebransem będzie nowy arcybiskup Hartford Christopher Coyne. Po mszy św. przewidziany jest poczęstunek w sali parafialnej.

Wdzięczność i tradycja

Choć w Connecticut kombajn byłby widokiem niecodziennym, a wśród współczesnej Polonii próżno szukać rolników, to dożynkowe tradycje podtrzymywane są przez kolejne pokolenia Polaków mieszkających w Ameryce, a obchody Święta Plonów jak chyba żadne inne uroczystości scalają polonijną społeczność, tworząc międzypokoleniową więź. Dożynkowe dary w większości miejsc składają w procesjach przedstawiciele wszystkich pokoleń, od weteranów, przez działaczy polonijnych zaangażowanych w sprawy lokalnej społeczności, po dzieci z polskich szkół, zespołów folklorystycznych czy harcerstwa. Tak samo na dożynkowych scenach można podziwiać patriotyczne występy zarówno w wykonaniu dojrzałych członków chórów czy polonijnych zespołów, jak i polonijnej młodzieży, która wkłada w nie całe serce. A jeśli spojrzymy na uczestników dorocznych obchodów, to także zauważymy wśród nich zarówno osoby starsze, nawet te pamiętające jeszcze czasy II wojny światowej, jak i rodziny z dziećmi czy grupy młodzieży. Dożynki jako idea łącząca w sobie polską kulturę, rozrywkę oraz tradycję, a także element dziękczynienia – nie tylko za plony ziemi, ale za wszystko, co dobrego wydarzyło się w ciągu roku – ma wielki potencjał nie tylko w zakresie kultywowania polskiego dziedzictwa, ale też przekazywania go kolejnym generacjom i pokazywania go Amerykanom, stanowiąc tym samym promocję tak Polski, jak i Polonii. A festiwale i obchody dożynkowe, które w tym roku odbywają się w Connecticut tak licznie, dają nadzieję, że mimo trudności, z jakimi zmagają się organizatorzy, ta dożynkowa tradycja przetrwa jeszcze przez długie lata.

Joanna Szybiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -