sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolonia na Greenpoincie uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Polonia na Greenpoincie uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

W niedzielę, 12 listopada, w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie Polonia uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mszę św. zamówioną przez Polski Dom Narodowy prowadził ks. Sławomir Szucki CM, koncelebrantem był ks. Stanisław Chorągwicki.

Krakowianki i Górale z dyrektor Elżbietą Hetnar i reżyser Marią Bielski, za nimi grupa dziecięca Polish American Folk Dance Company

Wzruszającą homilię wygłosił ks. Grzegorz Kuperski, który zacytował wiersz Cecylii Korban, przytoczył też słowa Guya Gilberta z książki pt. „Bóg moja pierwsza miłość”. Zakończył przypowieścią o 10 pannach również mówiącą o osobistych codziennych wyborach, od których zależy czy lampa życia będzie pełna czy pusta. – Gdy panny nierozsądne dostrzegają, że ich lampy życia są puste i gasną, postanawiają pożyczyć oliwę od panien roztropnych, ale dobrych uczynków i wolności nie da się pożyczyć, o nie trzeba samemu zabiegać i dbać – podsumował.

Rada Dyrektorów Polskiego Domu Narodowego – od prawej: Richard Mazur, Zygmunt Bielski, Teofil Lachowicz, za nimi zastęp wędrowniczek – Skaliste Orły

Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił chór Angelus pod dyrekcją Izabeli Grajner-Partyki oraz organisty Andrzeja Raczkowskiego.

Goście honorowi: konsul generalny Adrian Kubicki z córeczką Laurą, prezes Polskiego Domu Narodowego Marek Chrościelewski z małżonką Melanią, Rada Dyrektorów Polskiego Domu Narodowego, Andrzej Buczek, przedstawiciele weteranów, hm. Ania Sawicka, Teofil Lachowicz, Zygmunt Bielski, za nimi hm. Natalia Popko – hufcowa, hm. Magda Adamczyk, pwd. Maciek Zielonka

Wśród gości honorowych byli: konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki z córeczką Laurą, prezes Polskiego Domu Narodowego Marek Chrościelewski z małżonką Melanią, członkowie Rady Dyrektorów Polskiego Domu Narodowego, przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Ligi Morskiej. W mszy wzięła udział również młodzież: skrzaty, zuchy, harcerki, harcerze, wędrowniczki oraz ubrane w stroje ludowe dzieci z zespołu Krakowianki i Górale z dyrektor Elżbietą Hetnar i reżyser Marią Bielski oraz członkowie Polish American Folk Dance Company. W czasie mszy św. modlitwa wiernych była czytana przez harcerki i harcerzy, a na ofiarowanie kwiaty ks. Sławomirowi Szuckiemu CM wręczyły harcerskie skrzaty.

Chór Angelus i organista Andrzej Raczkowski

Po mszy świętej wszyscy udali się do Polskiego Domu Narodowego na uroczystą akademię przygotowaną przez harcerzy i harcerki, Krakowianki i Górale oraz Polish American Folk Dance Company. Uroczystość w Domu Narodowym wzbogacił śpiew chóru Angelus.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -