czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolka z Greeenpointu laureatką pierwszego finału „The Voice of Polonia” w Stanach...

Polka z Greeenpointu laureatką pierwszego finału „The Voice of Polonia” w Stanach Zjednoczonych

W sobotę, 26 października, w sali koncertowej Centrum Polsko-Słowiańskiego odbył się koncert finałowy konkursu wokalnego „The Voice od Polonia”. Była to pierwsza edycja tego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. W konkursie zwyciężyła Paulina Raczkowska z Greenpointu.

Debiut w USA

Międzynarodowy konkurs wokalny dla polonijnych talentów „The Voice of Polonia” został zainicjowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Fundacja TAK – Temat Aktualny Kultura, założona w Brukseli przez saksofonistę Cezariusza Gadzinę (dyrektor artystyczny konkursu) oraz pianistkę Annę Ciborowską (dyrektor). W Europie odbyło się już pięć edycji tej imprezy, lecz za ocean zawitała ona po raz pierwszy. Półfinał konkursu odbył się dzień wcześniej, w piątek 25 października, i wzięło w nim udział 18 uczestników wyłonionych na podstawie linków i nadesłanych nagrań z blisko 100 wcześniejszych zgłoszeń. Do samego finału zakwalifikowało się osiem wokalistek, które w oczach jurorów zaprezentowały się najlepiej. Były to: Patrycja Posłuszna, Ania Dudek, Wioletta Greczek, Margo Staniszewska, Karina Pietras, Dagmara Czechura, Paulina Raczkowska i Marzena Buczek.   

Podczas sobotniej imprezy finalistów i licznie zgromadzoną publiczność powitały Agnieszka Granatowska, dyrektor wykonawcza Centrum Polsko-Słowiańskiego i Anna Ciborowska, dyrektor konkursu. W jury konkursu zasiedli: Anna Ciborowska, wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik oraz multiinstrumentalista Marcin Steczkowski.

W konkursie finałowym każda z wokalistek wykonała dwa polskie utwory. Repertuar był bardzo zróżnicowany: od jazzu, poprzez pop i rock, aż po piosenkę aktorską. Niektóre wykonawczynie zaprezentowały również własne kompozycje. Na scenie towarzyszył im zespół muzyczny w składzie: Cezariusz Gadzina – saksofon, Kuba Cichocki – instrumenty klawiszowe, Ricardo Gilli – gitara, Peter Brendler – gitara basowa oraz Sebastian Kuchciński – perkusja. O dobrą akustykę zadbał Krzysztof Bućko.

Piękne głosy Polek

Wybór zwyciężczyni nie był łatwy, gdyż każda z uczestniczek zaprezentowała nieprzeciętne umiejętności wokalne, a poziom konkursu był bardzo wysoki. Ostatecznie największe uznanie jurorów i Grand Prix w wysokości $1000, ufundowane przez Ambasadę RP w Waszyngtonie, otrzymała Paulina Raczkowska. Drugie miejsce i $500 ufundowane przez Fundację Sounds and Notes, założoną przez Grażynę Auguścik, przypadło Dagmarze Czechurze. Trzecie miejsce zajęła Karina Pietras-Kolano, a czwarte Marzena Buczek. Zwyciężczynie otrzymały również statuetki przedstawiające symbolicznie głos ludzki, które zostały zaprojektowane przez rzeźbiarkę Halinę Jakubowską.

Laureatka konkursu Paulina Raczkowska ma 27 lat i obecnie mieszka na Greenpoincie w Nowym Jorku. Piosenkarka ukończyła muzykologię na uniwersytecie Aaron Copland School of Music w Nowym Jorku. Przez wiele lat była organistką w kościołach zarówno w Stanach, jak i w Polsce. Oprócz śpiewu Paulina gra również na ukulele i skrzypcach. W ostatnim czasie została laureatką pierwszego miejsca na Festiwalu Ireny Jarockiej w Polsce. W trakcie finału Paulina zaśpiewała piosenki: „Przetańczyć z Tobą chcę całą noc” z repertuaru Anny Jantar oraz „Jaka róża taki cierń” z repertuaru Edyty Geppert.

Jestem zaskoczona, ale i bardzo szczęśliwa – twierdzi w rozmowie z „Białym Orłem” Paulina Raczkowska. – Naprawdę nie wiedziałam czego się spodziewać. Konkurencja była bardzo duża i wszyscy prezentowali bardzo wysoki poziom. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak śpiewały inne uczestniczki konkursu. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się wygrać – dodaje zwyciężczyni.

Muzyczna podróż do Polski

Bardzo trudno było nam wyłonić spośród finalistek pierwszą czwórkę, gdyż poziom konkursu był wysoki i wyrównany – twierdzi członkini jury Grażyna Auguścik. – Co do samej wygranej byliśmy zgodni. Paulina pięknie śpiewa, ale ujęło nas również to, w jaki sposób interpretuje utwory. Na scenie zaprezentowała się bardzo dojrzale i widać, że wie o czym śpiewa. Jest wyjątkową artystką – podkreśla.

Wielkim atutem naszego konkursu „The Voice of Polonia” jest to, że pozwala na zapoznanie się z polskimi piosenkami różnym generacjom Polonii w wielu krajach na świecie – mówi Anna Ciborowska, dyrektor konkursu. – Promujemy polskich wokalistów i artystów, ale też polską muzykę. Polskie piosenki mają piękne i ciekawe teksty. Praktycznie przy realizacji każdej edycji konkursu czujemy, że publiczność naładowana jest pozytywną energią. Podobnie było na Greenpoincie. Już widzimy, że również w Stanach jest zapotrzebowanie na nasz konkurs i na pewno tu jeszcze wrócimy z kolejną jego edycją. Dziękuję uczestnikom, jurorom i publiczności za przybycie, a władzom Centrum Polsko-Słowiańskiego za zaangażowanie i pomoc w organizacji imprezy – dodaje dyrektor.

Cieszę się, że to właśnie w Centrum Polsko-Słowiańskim zainaugurowaliśmy na amerykańskiej ziemi to wspaniałe wydarzenie jakim jest „The Voice of Polonia” – twierdzi Agnieszka Granatowska, dyrektor wykonawcza CPS. – Wierzę, że wpisze się na stałe w kalendarz imprez polonijnych w Nowym Jorku – dodaje.

Drugą część sobotniego wieczoru wypełnił występ znakomitej wokalistki jazzowej Grażyny Auguścik. Artystka od lat mieszkająca i tworząca w Chicago zaprezentowała utwory inspirowane polską muzyką ludową, między innymi z płyty nagranej przed laty wspólnie z inną wybitną wokalistką – Urszulą Dudziak. Koncert Grażyny Auguścik spotkał się z owacyjnym przyjęciem publiczności, która nagrodziła wokalistkę długimi brawami.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz


„The Voice of Polonia”

Międzynarodowy konkurs polskiej piosenki „The Voice of Polonia” obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. W tym okresie odbyło się pięć edycji. W finałach uczestników konkursu oceniały takie osobowości jak: Anna Maria Jopek, Stanisław Wenglorz, Marek Piekarczyk, Anna Jurksztowicz, Maria Sadowska oraz Janusz Radek. „The Voice of Polonia” promuje bogactwo przekazu polskiej muzyki wśród różnych generacji Polonii. W tym roku odbyła się pierwsza edycja skierowana bezpośrednio do Polonii w USA. Organizator, Fundacja TAK – Temat Aktualny Kultura, ma nadzieję, że konkurs zapisze się w kalendarzu polonijnego życia kulturalnego na kontynencie amerykańskim, podobnie jak to się stało w Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -