sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaGorący TematPolitycy o decyzji ws. pakietu dla Ukrainy: nareszcie, lepiej późno niż za...

Politycy o decyzji ws. pakietu dla Ukrainy: nareszcie, lepiej późno niż za późno, Boże błogosław Amerykę

Nareszcie, ważna i niezwykle potrzebna decyzja, lepiej późno niż za późno, Boże błogosław Amerykę – to niektóre komentarze polskich polityków po sobotniej decyzji Izby Reprezentantów USA, która przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów.

Fot. PAP/EPA/Oleg Petrasyuk

„Spikerze (Izby Reprezentantów Mike’u) Johnsonie, dziękuję. Lepiej późno niż za późno. Mam nadzieję, że nie jest za późno dla Ukrainy” – napisał Donald Tusk na platformie X.

W podobnym tonie skomentował decyzję marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który w imieniu Polaków podziękował Johnsonowi za wywarcie presji w sprawie pakietu. „Ta wojna musi być i będzie wygrana” – stwierdził.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal ocenił, że „zapadła kluczowa decyzja Izby Reprezentantów dla bezpieczeństwa Polski: będą środki na obronę przed Putinem”. „Premier Donald Tusk miał rację gdy wywierał +sojuszniczą presję+ na przewodniczącego Johnsona. Zbudowana wspólnie z sojusznikami z Europy masywna koalicja na rzecz zatrzymania Putina przełamała opór części Republikanów w USA” – wskazał Kowal. W jego ocenie, pozytywny, dodatkowy efekt to „większe zaangażowanie europejskiej części NATO w budowanie wspólnej obrony Zachodu”. „Ważna możliwość skorzystania z rosyjskich majątków na Zachodzie dla obrony przed Putinem” – dodał. „Najważniejsze, to zatrzymać Putina! Decyzja Izby Reprezentantów w Kongresie idzie w tym kierunku” – podsumował.

Do sprawy odniósł się także wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. „Nareszcie! Pakiet militarnego i finansowego wsparcia dla Ukrainy przyjęty przez Izbę Reprezentantów. To ważna i niezwykle potrzebna decyzja. Demokratyczny świat musi być zjednoczony i zdecydowany w oporze przeciw rosyjskiemu imperializmowi” – podkreślił.

Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak skomentował decyzję Izby słowami „Boże błogosław Amerykę!”.

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu. Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).

Wcześniej Izba przegłosowała też ustawę zawierającą zestaw innych priorytetów dotyczących bezpieczeństwa, w tym przepisy umożliwiające użycie zamrożonych rosyjskich aktywów (o wartości 5-8 mld dolarów) na pomoc Ukrainie i wymuszające sprzedaż TikToka przez chińskiego właściciela aplikacji.

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w przyszłym tygodniu.

iwo/ktl/mhr/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -