środa, 22 marca, 2023
Strona głównaPoloniaPolonia w Ameryce„Polish American 1000” – nowa zbiórka PAC

„Polish American 1000” – nowa zbiórka PAC

Kongres Polonii Amerykańskiej (PAC) ruszył z ogólnopolonijną kampanią „Polish American 1000”. Celem akcji jest pozyskanie wsparcia finansowego dla organizacji, tak, by nadal mogła kontynuować swoją pracę. Warto w tym miejscu podkreślić, że Kongres jest jedną z czołowych organizacji polonijnych, działających na rzecz relacji polsko-amerykańskich i Polonii mieszkającej na terenie USA.

Kongres Polonii Amerykańskiej pozycjonuje się jako organizacja promująca interesy Polonii oraz stosunki polsko-amerykańskie. Fot. Facebook / PAC

Sama zbiórka „Polish American 1000” ma na celu nie tylko zgromadzenie funduszy, ale i uhonorowanie mieszkających na terenie całych Stanów Zjednoczonych przedstawicieli Polonii, którzy zdecydowali się dołączyć do inicjatywy i wpłacili 100 dolarów na wsparcie Kongresu Polonii Amerykańskiej. Możliwość dołączenie do zbiórki „Polish American 1000” jest ograniczona czasowo. Celem zbiórki jest zebranie 100 tys. dolarów.

O Kongresie Polonii Amerykańskiej

Czym jest Kongres Polonii Amerykańskiej? Ogólnokrajowa federacja działa od 1944 roku na rzecz Amerykanów polskiego pochodzenia. Jest przedstawicielem politycznym polskiej mniejszości w USA. Jej członkami mogą być zarówno organizacje, jak i osoby prywatne. Na liście organizacji, które należą do Kongresu, znaleźć można m.in.: Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance), Związek Polek w Ameryce (Polish Women’s Alliance), Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (Polish Army Veterans Association), Amerykańska Rada ds. Kultury Polskiej (American Council for Polish Culture). Ponadto członkami KPA są także liczne stanowe i lokalne organizacje, grupy parafialne, stowarzyszenia zawodowe i organizacje społeczne. Czym dokładnie zajmuje się Kongres Polonii Amerykańskiej? Głównym celem instytucji, wokół którego osnute są jej działania, jest wzmacnianie stosunków dwustronnych między Polską a Stanami Zjednoczonymi poprzez proponowanie i wpływanie na rozpatrywane przez Kongres USA przepisy prawne dotyczące zarówno kwestii dotyczących Polski, jak i regionu, takich jak NATO i czy inicjatywa Trójmorza.

Nowe potrzeby

Dlaczego akcje jak „Polish American 1000” są potrzebne z perspektywy organizacji? Są kluczowym źródłem finansowego wsparcia dla działania Kongresu. Tradycja wolnościowej współpracy na linii Stany Zjednoczone i Polska sięga czasów amerykańskiej i polskiej rewolucji demokratycznej końca XVIII wieku. Wspólna historia była idealną podwaliną pod budowę instytucji, jaką w 1944 roku okazał się Kongres. Niestety, początek XXI wieku przyniósł organizacji nowe wyzwania spod znaku ograniczenia finansowania ze strony prywatnych przedstawicieli Polonii amerykańskiej. W tamtym okresie wydawało się, że Polska nie potrzebuje już organizacji rzeczniczej do przekonywania reprezentantów rządu Stanów Zjednoczonych i amerykańskiej opinii publicznej, że silna i prawdziwie suwerenna Polska pomogła chronić amerykańskie interesy bezpieczeństwa narodowego w Europie środkowej i wschodniej. Sytuację tą diametralnie zmieniła inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę.

Akcja „Polish American 1000”

W odpowiedzi na wybuch wojny w Ukrainie PAC ruszył z kampanią zbiórki funduszy „Polish American 1000”. Jej celem pozostaje ponowna aktywizacja polonijnych patriotów do wsparcia działalności Kongresu. Ma ona zachęcać polskich Amerykanów do udziału w PAC w dzisiejszym kontekście politycznym, który jednoznacznie naznaczony jest kremlowskim wysiłkiem, by odbudować imperium rosyjskie i sprawić, by autokracja zwyciężyła nad demokracją. Z tej perspektywy działania PAC nabierają nowego znaczenia i zdecydowanie zyskują na wartości. Instytucja ma wpływ na legislację rozpatrywaną przez Kongres w sprawie NATO i Trójmorza.

Jak podkreśla PAC, akcja „Polish American 1000” to szansa dla Polaków, którzy są już zaangażowani w polonijną społeczność, oraz dla tych, którzy do tej pory nie włączali się aktywnie w jej życie i działanie.

Organizatorzy zbiórki liczą na aktywizację członków społeczności. W osiągnięciu tego celu pomaga im także patriotyczna narracja. Kongres, promując swoją zbiórkę, odwołuje się do historycznych wydarzeń, które miały znaczący wpływ na kształt obecnej rzeczywistości. Równocześnie PAC prognozuje, że w przyszłości amerykańscy legislatorzy prawdopodobnie będą bardziej uważnie rozważać porady Kongresu. Wielu urzędujących na Kapitolu pamięta, że organizacja polonijna i Koalicja Środkowo- i Wschodnioeuropejska – stworzona w 1994 roku, której PAC jest największą organizacją członkowską – skutecznie punktowały oficjalną propagandę sukcesu w kontekście myślenia o Rosji. Wielu amerykańskich polityków błędnie uwierzyło, że Federacja Rosyjska była na drodze do demokracji, co PAC kwestionował.

Więcej informacji na temat zbiórki znaleźć można na stronie organizatora: https://pac1944.org/important-news/polish-americans-1000-campaign.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -