Policja ma nagranie monitoringu oraz dokonała oględzin miejsca znieważenia Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie – po tym, jak ktoś narysował na nim kredą czerwoną-czarną flagę ukraińskich nacjonalistów – poinformowała warszawska policja.
We wpisie na platformie X podała, że zawiadomienie od pełnomocnika dyrektora Muzeum Polin w związku z pomalowaniem pomnika policjanci z komendy rejonowej policji Warszawa I. Wcześniej policja podała, że zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło w piątek rano.
„W celu ustalenia i zatrzymania sprawcy, bądź też sprawców tego przestępstwa policjanci zabezpieczyli już nagranie z monitoringu oraz wykonali oględziny miejsca zdarzenia. Pozostałe czynności w toku” – podała policja.
Wyjaśniła, że są one prowadzone na podstawie artykułu Kodeksu karnego, który stanowi, że kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Wcześniej na platformie X szef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapewnił, że policja prowadzi intensywne czynności po znieważeniu Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Szef MSWiA potępił tego typu akty wandalizmu i nienawiści.
„Ustalenie sprawcy i przekazanie go wymiarowi sprawiedliwości jest priorytetem warszawskiej policji i innych służb” – zapewnił.
Czyn ten potępiło też Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz ambasador Izraela w Polsce.
Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne wezwał polskie władze do potępienia tego aktu wandalizmu. „Pomnik Getta Warszawskiego został zdewastowany. Wzywam polskie władze do potępienia tego czynu, znalezienia winowajców i postawienia ich przed sądem. To nie jest pierwszy akt antysemickiego wandalizmu w tym miejscu. Tylko zdecydowane działanie położy temu kres” – napisał na platformie X ambasador.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępiło „akt wandalizmu wymierzony w Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie – symbol pamięci o ofiarach Holokaustu i żydowskiego oporu przeciw niemieckiemu nazizmowi”. „Takie działania są atakiem na historię i na wartości, w które łączą nas jako społeczeństwo” – głosi oświadczenie MSZ na platformie X.
Czerwono-czarną flagą posługiwało się OUN-UPA, jednak dla Ukraińców ma ona znacznie szersze znaczenie i generalnie symbolizuje walkę Ukrainy o niepodległość. Czarny kolor odnosi się do ziemi ukraińskiej, a czerwony do krwi bojowników przelanej na niej w walce o wolność i niepodległość Ukrainy.
ago/aba/PAP