piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolacy w nowojorskim maratonie

Polacy w nowojorskim maratonie

Nowojorski maraton to jedna z najważniejszych imprez biegowych na świecie. 6 listopada odbyła się już 51. edycja biegu, w którym rywalizują biegacze z całego świata. W tegorocznym maratonie wzięło udział niemal 50 tysięcy osób ze 131 krajów, w tym ok. 300 Polaków.

Do mety w nowojorskim Central Parku najszybciej dotarł Kenijczyk Evans Chebet – tegoroczny zwycięzca maratonu bostońskiego. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka Sharon Lokedi. Najlepszym Polakiem na mecie okazał się Marcin Soszka z wynikiem 2:42.13. Kolejnym Polakiem był Marcin Wacko, który ukończył maraton w czasie 2:47.02, a osiem sekund za nim bieg ukończył Rafał Nordwing – 2:47.10.

Najlepszą Polką na mecie nowojorskiego maratonu była Zofia Wawrzyniak-Wacko, która bieg ukończyła w czasie 3:14.12. Drugą Polką była Katarzyna Gorlo-Olszewska z czasem 3:28.31, a 4 sekundy za nią na metę wbiegła Magdalena Byra.

Dzień po maratonie, 7 listopada, zgodnie z ugruntowaną już tradycją, konsul generalny RP Adrian Kubicki zaprosił polskich i polonijnych maratończyków do siedziby polskiego konsulatu na Manhattanie i uhonorował najszybszego polskiego biegacza i biegaczkę na tegorocznym maratonie, wręczając im specjalne dyplomy uznania. Pogratulował też wszystkim uczestnikom biegu, którzy reprezentowali w nim Polskę.