Wstępne otwarcie wystawy o polskich lotnikach w Muzeum Lotnictwa w Windsor Locks, CT.
„Obrońcy Wolności – Bohaterzy Bitwy o Anglię” – pod takim tytułem od wielu miesięcy komitet założycielski apelował do Polonii, aby pomogła w udoskonaleniu i rozbudowaniu wiedzy o lotnikach z Eskadry im. Tadeusza Kościuszki i Dywizjonu Kościuszkowskiego Polskich Sił Zbrojnych w okresie od 1919-1946 r. 2 maja, w Dniu Flagi Polskiej i zarazem Dniu Polonii i Polaków za Granicą, miało miejsce wstępne otwarcie wystawy poświęconej polskim lotnikom w Muzeum Lotnictwa w Windsor Lock.
Wstępne otwarcie
W muzeum, w specjalnie wydzielonym miejscu, ustawione zostały plansze z plakatami ukazującymi historię eskadry i dywizjonu. W holu rozdawano ulotki informacyjne na ten temat, prezentowano wydawnictwa książkowe itp. Bardzo szybko zaczęli przybywać zaproszeni goście, a wśród nich byli: zastępca attache ambasady RP z Waszyngtonu ppłk Karol Budniak, wicekonsul Mateusz Gmura z małżonką i synem, prof. Mieczysław Biskupski, zastępca gubernatora Connecticut Susan Bysiewicz, reprezentant stanowy Tami Zawistowski, były burmistrz New Britain Lucjan Pawlak i wielu innych, łącznie ok. 130 osób. Mistrz ceremonii po przywitaniu wszystkich zgromadzonych zaprosił do mikrofonu wybranych gości. Ppłk Karol Budniak, wicekonsul Mateusz Gmura, Renata Vickrey i prof. Mieczysław Biskupski w niezwykle ciekawy sposób opowiadali o dokonaniach tych wyjątkowych lotników. Wszyscy zebrali za swe przemówienia zasłużone brawa. Zainteresowanie wzbudzili weterani z Placówki #119 SWAP w Hartford, którzy przybyli na otwarcie wystawy w swych błękitnych, hallerowskich mundurach i na ręce Renaty Vickrey wręczyli donację na ten projekt.
Apel o fundusze
Choć organizatorzy są optymistyczne nastawieni co do dalszej zbiórki, gdyż udało się zgromadzić już połowę potrzebnej sumy, tj. ok. 60 tys. dolarów, to jednak nadal konieczne jest uzyskanie sporej sumy. Na dzień 11 listopada 2021 r. planowane jest uroczyste, oficjalne otwarcie tej ekspozycji, dlatego czasu na zebranie funduszy nie zostało wiele, w związku z czym organizatorzy ponawiają apel o wsparcie tego projektu przez osoby indywidualne i organizacje. Każdy, kto chce uzyskać więcej informacji, proszony jest o kontakt e-mail: vickreyr@ccsu.edu, rkatz@neam.org lub na stronie www.neam.org/Kosciuszko.html.
Robert Iwanicki, opr. JLS