niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutPoczątek roku szkolnego w Polskiej Szkole Sobotniej im. Adama Mickiewicza w Stamford

Początek roku szkolnego w Polskiej Szkole Sobotniej im. Adama Mickiewicza w Stamford

9 września w Polskiej Szkole Sobotniej im. Adama Mickiewicza w Stamford rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w specjalnej mszy świętej odprawionej w kościele Holy Name of Jesus, po której ks. wikary Jakub Rachwalski udzielił wszystkim błogosławieństwa.

9 września w Polskiej Szkole Sobotniej w Stamford miało miejsce oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Fot. Archiwum szkoły

Następnie na szkolnej sali gimnastycznej obyło się uroczyste otwarcie nowego roku szkolnego. Młodsi uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, w dalszej kolejności głos zabrał ks. Jakub, który przypomniał przypowieść o talentach, apelując do uczniów, aby nie marnowali swoich talentów i wykorzystywali swoje możliwości.

Następnie dyrektor szkoły Kazimiera Ferenc przedstawiła grono pedagogiczne i podziękowała rodzicom za to, że dbają o utrzymanie tożsamości narodowej swoich dzieci przyprowadzając je do polskiej szkoły, aby mogły uczyć się języka polskiego i poznawać historię, geografię i tradycje kraju swoich rodziców i dziadków. Podkreśliła, jak ważna dla dobrego funkcjonowania szkoły jest życzliwość i pomoc rodziców w wielu sprawach, takich jak np. pełnienie dyżurów i pomoc w organizowaniu różnych imprez dochodowych na rzecz szkoły. Na koniec dyrektor życzyła uczniom samych piątek i szóstek, rodzicom dumy z osiągnięć ich dzieci, a nauczycielom szacunku i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Ciekawe były również kolejne wrześniowe soboty w Polskiej Szkole Sobotniej w Stamford. 16 września obchodzono Dzień Kropki, który jest niezwykłym świętem kreatywności, które od lat inspiruje dzieci na całym świecie i przypomina im, że w każdym drzemie talent, który potrzebuje jedynie impulsu, aby pokazać się światu.

16 września w Polskiej Szkole Sobotniej w Stamford świętowano Międzynarodowy Dzień Kropki. Fot. Archiwum szkoły

Natomiast w ostatnią sobotę września w szkole świętowano Światowy Dzień Jabłka. Dzieci z tej okazji mogły dowiedzieć się, że dawniej na polskich wsiach wierzono, że jabłka poświęcone w dzień św. Błażeja są lekarstwem na ból gardła, a dziś wiadomo, że owoce te są doskonałym sprzymierzeńcem w profilaktyce wielu innych chorób. Światowy Dzień Jabłka ma zachęcić (zwłaszcza najmłodszych) do jedzenia jabłek, ale to też doskonała okazja do rozmowy na temat znaczenia jabłek w kulturze i języku.

Dzień Jabłka był okazją do zachęcenia dzieci do jedzenia tych owoców i poznania ciekawostek o nich. Fot. Archiwum szkoły

26 września także Radio Polska w Muzyce i Pieśni poświęciło jabłku audycję, w której wystąpiły dzieci z polskich szkół w Connecticut, m.in. uczniowie kl. 3 Polskiej Szkoły w Stamford.

opr. JS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -