piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPiS oczekuje na poparcie opozycji ws. projektu o SN

PiS oczekuje na poparcie opozycji ws. projektu o SN

Opozycja często mówi, że wspiera nas i będzie załatwiać pieniądze z KPO. Oczekujemy na poparcie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ze strony opozycji. Sprawdzamy, czy będziecie głosować za tą ustawą – mówił w środę w Sejmie poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Poseł PiS Kazimierz Smoliński. Fot. PAP/Marcin Obara

Sejm debatował w środę w pierwszym czytaniu nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Podczas debaty Kazimierz Smoliński (PiS) zapowiedział, że jego ugrupowanie popiera projekt „w całej rozciągłości”. „Będziemy go popierać w dalszym procedowaniu. Oczekujemy na poparcie ze strony opozycji. Państwo często mówicie, że wspieracie nas i będziecie załatwiać te pieniądze. (…) Sprawdzamy, czy będziecie głosować za tą ustawą” – podkreślił poseł.

Smoliński zaznaczył, że jedna z podstawowych zmian zakłada przeniesienie kompetencji do rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów Sądu Najwyższego z SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Odniósł się przy tym do zarzutów formułowanych przez część prawników, zgodnie z którymi rozwiązanie to jest niezgodne z konstytucją, ponieważ w ustawie zasadniczej nie ma przypisanej NSA kognicji w sprawach odpowiedzialności immunitetowej i dyscyplinarnej sędziów.

„Chciałbym przypomnieć, że w zakresie SN i sądów wszystkich instancji też tych przepisów wprost nie ma, a te sądy odpowiedzialnością dyscyplinarną i immunitetową się zajmują. Owszem, mamy kognicję sądownictwa administracyjnego określoną, ale to nie znaczy, że nie możemy przypisać temu sądowi kompetencji w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej” – ocenił Smoliński.

Zdaniem posła PiS, Sejm ma prawo w ustawie przenieść kwestię odpowiedzialności immunitetowej i dyscyplinarnej sędziów do dowolnego sądu.

Projekt zmiany w ustawie o SN został złożony przez PiS w Sejmie 13 grudnia ub.r. Według autorów, proponowane zmiany mają wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO.

Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie – jak obecnie – utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”.

Mateusz Mikowski/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -