niedziela, 29 stycznia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaPiłsudski czy Maryja?

Piłsudski czy Maryja?

21 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się debata historyczna na temat: „Komu zawdzięczamy niepodległość? Józefowi Piłsudskiemu czy może Matce Najświętszej?”.

W dyskusji udział wzięli prof. Marek Kornat, prof. Janusz Odziemkowski i prof. Jan Żaryn. Fot. Facebook.com/Zamek-Krolewski

W dyskusji udział wzięli historycy zajmujący się politycznymi i militarnymi aspektami dziejów Polski w XX wieku: prof. Marek Kornat (IH PAN), prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej). Dyskusję poprowadził prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dyskusja związana była z przypadającą w listopadzie br. 104. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskazano, że choć w opinii większości rodaków odzyskanie niepodległości przez Polskę było zasługą przede wszystkim Józefa Piłsudskiego, który stanął na czele odrodzonego państwa, to grono tzw. „Ojców niepodległości” jest szersze i należy zaliczyć do nich m.in. gen. Hallera, który przyprowadził do Polski najlepiej uzbrojone jednostki swej „błękitnej armii”, czy Dmowskiego i Paderewskiego, bez wpływów których Polska nie znalazłaby się w obozie zwycięzców I wojny światowej. Przeanalizowano nie tylko to, co stało się w 1918 roku, ale też wydarzenia mające miejsce w kolejnych latach – jak m.in. wojna polsko-bolszewicka.

Historycy zastanawiali się też, czy odzyskanie ojczyzny przez Polaków nie było po prostu darem ze strony Opatrzności, gdyż jeżeli stwierdzi się, że tak, to dziękować za Polskę należy przede wszystkim Bogu i Jego Matce, która miała wspierać bezpośrednio Polaków w ich heroicznym boju pod Warszawą w 1920 r.

Dyskusja była transmitowana online, można ją obejrzeć na YouTube.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -