niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaDziałySylwetkiPatroni 2022: Maria Konopnicka

Patroni 2022: Maria Konopnicka

W maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm postanowił uhonorować tytułem Patrona Roku 2022 jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię „Roty”.

Maria Konopnicka jest jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Fot. Wikipedia

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Debiutowała w 1870 r. w Kaliszu wierszem „W zimowy poranek”. Pisała nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie, była też tłumaczką. W latach 1884-1886 redagowała pismo dla kobiet „Świt”, współpracowała też z tygodnikiem dla kobiet „Bluszcz”. Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci.

„Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901-1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze” – napisali posłowie w uchwale.

Konopnicka została pochowana 11 października 1910 roku na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, w Panteonie Wielkich Lwowian. Na cokole pomnika wyryto fragment jej wiersza „Na cmentarzu”: „…Proście wy Boga o takie mogiły, / Które łez nie chcą, ni skarg, ni żałości, / Lecz dają sercom moc czynu, zdrój siły / Na dzień przyszłości…”

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -