sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsPatriotyczna uroczystość w Webster

Patriotyczna uroczystość w Webster

Z okazji obchodzonego 11 listopada Święta Niepodległości Polski uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Webster, MA przygotowali patriotyczny program.

Akademia miała przede wszystkim uzmysłowić widzom, jak ciężkie były czasy, kiedy Polska pozostawała pod jarzmem zaborców, ale także wzbudzić refleksję na temat tego, że tym bardziej my, współcześni, powinniśmy doceniać tę wywalczoną ogromnym kosztem wolność. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. – Ten dzień i akademia w wykonaniu uczniów była dla nas wszystkich lekcją patriotyzmu i historii oraz wdzięczności wszystkim tym, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce – podsumowuje Bożena Jaroszewska, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej w Webster.

Tego samego dnia, w niedzielę 12 listopada, oprócz akademii upamiętniającej odzyskanie niepodległości w wykonaniu polonijnych uczniów z Webster, w mieście tym gościli uczniowie ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z New Britain, CT z przedstawieniem z okazji 45. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Przedstawienie odbyło się na scenie The Ivascyn Performing Arts Center in the Richard A. Nowak Gymnasium w Webster.

Przedstawienie rozpoczęło się wspólnym zaśpiewaniem hymnu Polski. Następnie głos zabrała dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain Renata Senenko, która podziękowała szkole w Webster za zaproszenie i pokrótce opowiedziała o przygotowanym przez uczniów z New Britain spektaklu.

Krótkie przemówienie wygłosiła też Jane Molina, która w imieniu Fundacji św. Jana Pawła II w Nowej Anglii przywitała zebranych i podziękowała sponsorom za możliwość upamiętnienia poprzez to wydarzenie wielkiego Polaka, jakim był Jan Paweł II – i zacytowała jego słowa, które wypowiedział podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 r., wzywając rodaków do szczególnej odpowiedzialności za losy kraju i ojczyzny. Słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!” zapisały się w sercach słuchających go wtedy ludzi i w historię Polski oraz świata.

Uczniowie ze Szkoły Języka Polskiego z New Britain przedstawili w spektaklu życiorys Jana Pawła II, wykorzystując w tym celu wiersze, tańce polskie, piosenki oraz muzykę Chopina i Preisnera. Na zakończenie uczniowie z New Britain i Webster wspólnie zaśpiewali „Barkę” – ulubioną piosenkę polskiego papieża.

Podziękowanie za przedstawienie wygłosili ks. prałat Antoni Czarnecki – wieloletni proboszcz Bazyliki św. Józefa w Webster i duchowy opiekun Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii oraz obecny proboszcz Bazyliki św. Józefa w Webster ks. Grzegorz Chodkowski. Na ręce dyrektor szkoły z New Britain Renaty Senenko oraz autorki scenariusza Barbary Porczak złożono kwiaty.

Było to wzruszające i wyjątkowe przedstawienie, niejednej osobie łza zakręciła się w oku na wspomnienie naszego Ojca Świętego – podsumowuje dyrektor polskiej szkoły w Webster Bożena Jaroszewska.

Sponsorami przedstawienia byli: Fundacja Jana Pawła II w Nowej Anglii, dr John Kalinowski, Barbara Pysk, Danuta Golemo oraz Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Konopnickiej w Webster, która była także współorganizatorem tego wydarzenia i zadbała o poczęstunek dla wszystkich.

opr. JLS
Fot. Halina Głowacka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -