Z okazji obchodów 206. rocznicy śmierci gen. Tadeusza Kościuszki oraz pierwszej rocznicy zawieszenia pamiątkowych tablic dedykowanych temu bohaterowi na moście noszącym jego imię i łączącym Greenpoint z Maspeth w niedzielę, 15 października, odbyła się patriotyczna uroczystość. Inicjatorem akcji pod hasłem „Kwiaty Dla Kościuszki” była Fundacja Dobra Polska Szkoła.
Polski symbol
Przez Most Kościuszki, który jest najmłodszym i najbardziej nowoczesnym nowojorskim mostem, codziennie przejeżdża około 130 tys. samochodów. W dobrze widocznym miejscu na głównej podporze mostu, przy kładce dla pieszych i rowerzystów, w ubiegłym roku zostało zawieszonych siedem tablic upamiętniających gen. Tadeusza Kościuszkę. Tablice, których autorem jest Grzegorz Godawa, zawierają nie tylko wizerunek Tadeusza Kościuszki, ale również najważniejsze informacje o jego dokonaniach i zasługach w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Dla wielu Amerykanów, którzy nie mają szansy dowiedzieć się – ani w szkole, ani też w innych publicznych miejscach – o tym, kim był gen. Tadeusz Kościuszko, tablice te są świetnym źródłem tych informacji. W dodatku znajdują się w miejscu pozwalającym na złożenie kwiatów i wieńców. Dlatego Fundacja Dobra Polska Szkoła zachęca wszystkich Polaków, Amerykanów i przedstawicieli innych nacji mieszkających w Nowym Jorku, rodziny, nauczycieli z uczniami, polonijne organizacje i turystów do składania kwiatów pod tablicami Tadeusza Kościuszki na Kosciuszko Bridge i to nie tylko w rocznice jego urodzin czy śmierci, ale każdego dnia. Warto też robić zdjęcia i publikować je w mediach społecznościowych, żeby rozpowszechniać informacje o Kościuszce i jednym z polskich miejsc w Nowym Jorku.
Kwiaty dla bohatera
Na uroczystość prowadzoną przez Annę Klimczuk przybyło wielu gości. Na początku odśpiewane zostały hymn Polski przez Violę Gaidę i hymn amerykański przez Julię Baran. Następnie ksiądz Grzegorz Markulak, proboszcz pobliskiej parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, odmówił modlitwę oraz poświęcił tablice.
W dalszej kolejności w imieniu Fundacji Dobra Polska Szkoła głos zabrał Andrzej Cierkosz, z którego inicjatywy i przy wsparciu finansowym te tablice powstały, a zarazem pomysłodawca akcji „Kwiaty Dla Kościuszki”. Po nim przemawiali: reprezentant stanowy Steven B. Raga, Jadwiga Kopala – przedstawicielka Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, Marta Wesołowska z Polskiej Szkoły im. Z. Herberta z Copiague oraz Urszula Brożek z organizacji Polonia of Long Island.
Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie uczestników ceremonii, a Jadwiga Kopala wspólnie z Andrzejem Cierkoszem złożyli u stóp tablic okazały wieniec. Obecne były telewizje TVPolonia oraz POL-AND.TV i przedstawiciele polonijnych mediów.
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski