wtorek, 23 kwietnia, 2024

„Pamiętamy!”

W niedzielę, 18 września, pod pomnikiem „Katyń 1940” autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego w Jersey City odbyła się zorganizowana przez Polonię uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę napaści ZSRR na Polskę oraz ofiary zsyłek na Syberię ze względu na przypadający dzień wcześniej Światowy Dzień Sybiraka.

Mimo prac renowacyjnych na terenie wokół pomnika uczestnicy obchodów mieli możliwość dotarcia do samego monumentu

Pomnik Katyński jest symbolem obu tych tragicznych epizodów z historii Polski – żołnierz przebity bagnetem symbolizuje cios zadany Polsce w plecy we wrześniu ‘39 przez drugiego sąsiada, natomiast umieszczona na cokole monumentu płaskorzeźba upamiętnia Polaków zesłanych na Syberię. Zorganizowanie uroczystości było możliwe mimo trwających na terenie wokół pomnika prac renowacyjnych, które jednak nie uniemożliwiają dojścia bezpośrednio do monumentu.

W rocznicowych obchodach wzięła udział młodzież z kilku polonijnych szkół

Program rozpoczęła wspólna modlitwa uczestników, a po niej nastąpiły historyczne odczyty, śpiewy patriotyczne oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem przez przedstawicieli organizacji polonijnych oraz attaché konsularną Karolinę Kasprzak, która reprezentowała na uroczystości konsulat generalny RP w Nowym Jorku. Odczytała również okolicznościowy list od konsula generalnego RP Adriana Kubickiego. Uroczystość poprowadziła Bogusława Huang, dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jersey City, a uczniowie, nauczyciele i rodzice z tej szkoły już po raz 44. przygotowali program artystyczny.

Uroczystość pod Pomnikiem Katyńskim, która odbyła się 18 września 2022 r., zgromadziła kilkudziesięcioosobowe grono Polonii

W uroczystości wzięły udział także reprezentacje innych polonijnych szkół: Akademii Języka Polskiego z Manchester, NJ, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Stanisława Kostki pod patronatem KUL z Wallington, NJ, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. H. Sienkiewicza z Brooklynu, NY i Polskiej Szkoły Jagiellonów z Passaic, NJ. Obecni byli też przedstawiciele Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz innych polonijnych organizacji, m.in. Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, polonijnych grup rekonstruktorów historycznych, Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych i PASI.

WEM
Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, facebook

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -