piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkORP Wodnik na Manhattanie

ORP Wodnik na Manhattanie

W dniach od 13 do 17 lipca przy Pier 36 na Manhattanie można było obejrzeć z bliska, a nawet zwiedzić wewnątrz, polski okręt ORP Wodnik. Widok u nabrzeży East River polskiego okrętu z powiewającą biało-czerwoną flagą na tle dwóch najpiękniejszych, wiszących mostów w Nowym Jorku – Manhattan Bridge i Brooklyn Bridge – był wyjątkowy.

ORP Wodnik to pierwszy polski okręt wojenny, który odwiedził Nowy Jork. Jednostka cumowała u wybrzeża Manhattanu przy Pier 36 w dniach 13-17 lipca br. Fot. Elżbieta Popławska

Pod polską banderą

Znakomitym, pływającym gościem zaopiekowały się placówki dyplomatyczne: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku z konsulem generalnym Adrianem Kubickim oraz Ambasada RP w Waszyngtonie, a swoją obecnością na spotkaniu na statku zaszczycił attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie gen. dyw. Cezary Wiśniewski.

Elżbieta Popławska (z lewej), reprezentująca redakcję „Białego Orła” podczas spotkania z dziennikarzami na ORP Wodnik, pozuje do zdjęcia z załogą okrętu. Fot. Elżbieta Popławska

Mimo krótkiego pobytu polskiego okrętu udało się przygotować spotkanie z przedstawicielami Polonii oraz dzień dla prasy, w którym wzięli udział polonijni dziennikarze. Przedstawiciele mediów mieli możliwość zwiedzić okręt oraz porozmawiać z dowódcą OPR Wodnik komandorem porucznikiem Pawłem Ogórkiem, który okazał się znakomitym mówcą i erudytą. Dowódca zapoznał dziennikarzy z historią statku, począwszy od nazwy. Z dumą przypomniał największy triumf polskiej floty wojennej – bitwę morską pod Oliwą w 1627 roku, za czasów króla Zygmunta III Wazy, kiedy zygmuntowskie galeony pokonały Szwedów. W walce wyróżnił się niewielki polski galeon „Wodnik” i historyczna nazwa została. ORP Wodnik wybudowany został w gdańskiej Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte jako okręt szkolny Marynarki Wojennej PRL. Podniesienie bandery nastąpiło 28 maja 1976 roku, czyli statek spędził ponad 45 lat w służbie Polskiej Marynarce Wojennej i w tym czasie przepłynął ponad pół miliona mil morskich.

Fot. Elżbieta Popławska

Jubileuszowy rejs

To historyczny i jubileuszowy rejs – oznajmił dowódca. Przypomniał o wyjątkowej roli ORP Wodnik jako okrętu szkolnego, czyli umożliwiającego praktyczne przygotowanie studentów Akademii Marynarki Wojennej do wykonywania zawodu przyszłych oficerów polskiej floty. – Podczas tego rejsu na okręcie znajduje się 120 osób, 60 osób to studenci, w tym 17 obcokrajowców, pochodzą z Kuwejtu i Kataru, ponieważ Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni podpisała umowę o współpracy na kształcenie arabskich studentów dla ich potrzeb. Podobną współpracę nawiązała polska uczelnia z Akademią Marynarki Wojennej w Bułgarii – mówił dowódca.

Fot. Elżbieta Popławska

Przy okazji wspomniał o udziale ORP Wodnik w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 r., gdzie ORP Wodnik został przemianowany na jednostkę szpitalno-ewakuacyjną, na ten czas przemalowano go na biało i oznakowano czerwonym krzyżem, ale wąskie korytarze wewnątrz (poważne utrudnienia w transportowaniu rannych) spowodowały, że nie mógł kontynuować tej roli, wrócił do swoich szarych kolorów i pozostał jako okręt patrolowo-rozpoznawczy. Była to okazja, aby arabscy studenci wykazali się swoją wiedzą i umiejętnościami i zaprezentowali polski okręt, na którym zdobywają praktykę. Miłym zaskoczeniem była informacja, że podczas tego rejsu na okręcie jest 8 kobiet, z czego siedem dziewczyn to studentki – podchorążowie Marynarki Wojennej, a ósma to etatowy pracownik – ratownik medyczny na okręcie.

Jak poinformował dowódca ORP Wodnik, podchorążowie odbywają praktykę w dwóch specjalnościach: nawigacja i mechanika, i aby taką praktykę zaliczyć, muszą wziąć udział w 2-miesięcznym rejsie. Okręt stanowi samodzielną strukturę, która zawiera wszystko, co potrzebne, aby samodzielnie wytrwać wiele tygodni na morzu, posiada m.in. kuchnię, piekarnię, szpital i pralnię. W rejsie wziął udział również kapelan ks. kmdr ppor. Artur Samsel, bowiem do tradycji na tym okręcie należy codzienna msza św. oraz o godz. 8 rano podniesienie bandery na maszt. – To bardzo ważne, jak reprezentujemy polską banderę, jak nas spostrzegają, bo tak oceniają Polskę i polską Marynarkę Wojenną – zakończył dowódca.

Fot. Elżbieta Popławska

W tym rejsie ORP Wodnik, po wyjściu z Gdyni, zawitał do Funchal na Maderze, gdzie uzupełniono zapasy paliwa i żywności, dalej przez Atlantyk na Florydę do Miami, Nowego Jorku (uzupełniono zapasy) i Halifax w Kanadzie. W drodze powrotnej zaplanowano wpłynięcie do Dunkierki we Francji, a planowany powrót do Gdyni przewidziany jest na 6 sierpnia.

Elżbieta Popławska


ORP Wodnik to okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej, wybudowany został w gdańskiej Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte, podniesienie bandery nastąpiło 28 maja 1976 roku. W latach 70. był uważany za okręt bardzo nowoczesny, bogato wyposażony w sprzęt nawigacyjny używany do szkolenia podchorążych w zakresie: locji, nawigacji, meteorologii, astronomii, artylerii morskiej. Wymiary 72,24 m dł., 11,99 m szer. Ma dwa silniki wysokoprężne o łącznej mocy 3840 KM. W roku 2019 przeszedł całkowitą renowację i kontynuuje swoją szkolną, międzynarodową misję, będąc wzorowym reprezentantem Polski na międzynarodowych wodach.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -