poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaGorący TematONZ ostrzega: wróciła groźba konfliktu nuklearnego

ONZ ostrzega: wróciła groźba konfliktu nuklearnego

Po dziesięcioleciach powróciło znów zagrożenie wybuchu konfliktu nuklearnego — oświadczył w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Tokio sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Wezwał także kraje dysponujące bronią atomową do zobowiązania, że nie użyją jej jako pierwsze.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres apeluje do państw będących w posiadaniu broni jądrowej o jej nie używanie. Fot. ONZ

Guterres swoją wypowiedział nawiązał do powtarzających się doniesień o tym, że siły rosyjskie ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową, największą elektrownię jądrową w Europie. Sekretarz generalny ONZ stwierdził, że jakikolwiek atak na elektrownię atomową jest „samobójstwem”.

Guterres ostrzegł także, że ludzkość „igra z naładowanym pistoletem”, nawiązując do obecnych konfliktów, w których biorą udział mocarstwa nuklearne.

W podobnym tonie sekretarz generalny ONZ wypowiadał się tydzień wcześniej podczas konferencji w Nowym Jorku. Ostrzegał przed zagrożeniami wynikającymi z kolejnych kryzysów, wskutek których świat jest narażony na niebezpieczeństwo nuklearne w największym stopniu od szczytu zimnej wojny.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -